صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

در گفتگو با مسئول واحد دندانپزشکی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری

به مناسبت 23 فروردین روز دندانپزشکی

مقدمه:
23 فروردین هرسال در ایران به مناسبت تصویب قانون درخصوص " طرح تربیت بهداشت کار دهان و دندان " از طرف مجلس شورای اسلامی توسط هیئت وزیران به عنوان " روز دندانپزشک " نامگذاری شده است به همین مناسبت روابط عمومی بیمارستان گفتگویی با دکتر "محمد ثائبی" مسئول واحد دندانپزشکی انجام داده است که در پی می آید:

دکتر "محمد ثائبی" دکترای حرفه ای دندانپزشکی و مسئول واحد دندانپزشکی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در خصوص رشته دندانپزشکی گفت: این رشته یک علم تخصصی است که با سلامت دهان و دندان به عنوان عضوی مهمی که در سلامت جسم، روح و زیبایی ظاهری سروکار دارد.
مسئول واحد دندانپزشکی عنوان کرد: در علم دندانپزشکی بررسی اتیولوژی، تشخیص، پیشگیری، درمان، ترمیم کلیه ضایعات بافت های سخت دندانی بررسی های کلینیکی، پاراکلینیکی، ناهنجاری های فک و صورت و درمان های تشخیصی ریشه و ... صورت می گیرد.
ثائبی در خصوص اهمیت پیشگیری نسبت به درمان اظهار داشت: رعایت بهداشت دهان و دندان همانند سایر بخش های درمانی توصیه همیشگی ما به مراجعین است چرا که از نظر ما با رعایت این اصول بهداشتی در اکثر مواقع مشکلات ناشی از پوسیدگی دندان و سایر بیماریهای مربوط به لثه و دندان قابل پیشگیری می باشد و در سایر بخش های کاری به خصوص بررسی وضعیت دندان های شیری از سنین پائین تر در اطفال  که نقش بسیار مهمی در شکل گیری فک و ... را داراست، اهمیت دارد.
وی در ادامه در پاسخ به اقدامات قابل انجام در درمان تصریح کرد: در مرحله اول؛ ویزیت و طرح درمان جهت بررسی کلینیکی و بالینی بیمار و شرح حال از وضعیت کنونی بیمار، بررسی پوسیدگی های دندانی و بین دندانی، درمان های ریشه و ... انجام می گردد و در مرحله دوم؛ ارجاع جهت انجام رادیوگرافی های تشخیص PA  (پری اپیکالی) و BW (بایت وینک)، به جهت بررسی پوسیدگی های بین دندانی و OPG به جهت نمای کلی و بررسی وضعیت استخوانی فک و دندان های عقل و ....  و در مرحله سوم؛  اولویت های کار می باشد که جرم گیری (scaling) به جهت مناسب سازی فضای دهانی، پاکسازی فلورهای میکروبی، جرم های دندانی، ترمیم های سطحی III,II,I و درمان های ریشه دندان که در زمان هایی که بیمار با درد شدید مراجعه نموده و درمان پالپ انجام می شود و در مراحل بعد درمان های ریشه تک کانال، دو کانال و سه کانال آغاز می گردد.
ثائبی با بیان اینکه فارغ از درمان های معمول در دندانپزشکی مدرن امروز بخش های زیبایی و lux در جامعه امروز طرفداران خاص خود را دارد هدف از بخش زیبایی و lux  را ردیف کردن دندان ها، انواع روکش های زیبایی ، لمینت زیرکونیا های درمانی، پرسلن ها، در نهایت بررسی فضاهای بی دندانی و ایمپلنت ها( Imp) بیان کرد.
این مسئول داندانپزشکی هدف از تمام موارد اعلام شده را در نهایت حفظ و بازسازی دندان عنوان کرد و در ادامه گفت: تمامی موارد فوق بسته به میزان هزینه، سلیقه و سن و در نهایت حفظ ساختار و بافت دندان قابل انجام می باشد و با توجه به ضرورت های درمان و نیازهای جامعه اینطور به نظر می رسد که استفاده از تکنیک های مدرن و به روز و افزایش سطح علمی، تکنیکی در دندانپزشکی می تواند تاثیر به سزایی در پیشرفت و روند کار داشته باشد.
دکتر ثائبی در ادامه خاطر نشان کرد: در راستای پیشبرد اهداف کلینیک دندانپزشکی مرکز و ارتقاء بهداشت دهان و دندان علاوه بر خدمات درمانی و زیبایی این مرکز دارای تصویر برداری OPG نیز می باشد که امروزه تصویربرداری  OPG به جهت خصوصیات تصویر برداری این تکنولوژی کاربرد بیشتری نسبت به "بایت وینک های سنتی" در نمای کلی در معاینات دندانپزشکی دارد و دلایل حائز اهمیت بودن آن شامل: قابل قبول بودن پانورامیک برای بیمار، نحوه استفاده آسان تر از پانورامیک برای دندانپزشک و کارکنان، سریع تر بودن مراحل انجام پانورامیک، قدرت تشخیص بالاتر که تصاویر پوشش بهتری برای ضایعات استخوانی و ضایعات پاتولوژیکی فکین و پیری اپیکالی را داراست، دوز اشعه کمتر، کنترل عفونت کمتر است.
دکتر محمد ثائبی در خاتمه ضمن توضیحاتی در خصوص خدمات درمانی، ترمیمی و زیبایی این مرکز اعلام کرد: به مناسبت روز دندانپزشک، گسترش بهداشت دهان و دندان و رفاه حال پرسنل این مرکز واحد دندانپزشکی اقدام به ویزیت رایگان  از تاریخ 23 لغایت 30 فروردین کرده است.
شایان ذکر است، پرسنل جهت هماهنگی لازم جهت ویزیت رایگان می توانند با شماره داخلی 2545 تماس حاصل نمایند.

 


١٢:١٣ - چهارشنبه ٢٣ فروردين ١٣٩٦    /    عدد : ٤٤٧٥٩    /    تعداد نمایش : ٥٤٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 823062 بار

بازديدکنندگان امروز : 398 نفر

کل بازديدکنندگان : 5035454 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department