صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بیمارستان دکتر مسیح دانشوری پرچم دار حوزه مبارزه با دخانیات

طرح ادغام ترک دخانیات در برنامه های درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور

در راستای ارتقاء اجرای طرح "ادغام ترک دخانیات در برنامه های درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور" ، همایشی به منظور رونمایی از نرم افزار الکترونیکی ثبت اطلاعات، فعالیت ها و گزارش ها با حضور دکتر محسن روشن پژوه (معاون مرکز پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور) و نمایندگان 6 استان کشور در روز یکشنبه 24 اردیبهشت در سالن همایش امیرکبیر بیمارستان دکتر مسیح دانشوری برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی، دکتر "غلامرضا حیدری" رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در خصوص این طرح گفت: طرح ادغام ترک دخانیات در برنامه های درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور به منظور ارتقاء سطح خدمات ارائه شده در مراکز درمانی بهزیستی و اجراي مداخله ترك دخانيات به طور هم زمان با درمان مصرف مواد در مراكز ترك سوء مصرف مواد بین مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و معاونت پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اجرا گردید.
دکتر حیدری با بیان اینکه ادغام ترک دخانیات در مراکز درمان و بازتوانی اعتیاد در 7 استان کشور به صورت آزمایشی انجام پذیرفت گفت: به منظور برنامه ادغام ترک دخانیات با درمان وابستگی به مواد مخدر تفاهم نامه ای بین مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و معاونت پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور منعقد گردید و فاز اول این برنامه کشوری از سال 95 در 7 استان ( آذربایجان شرقی ، اصفهان ، تهران ،خراسان رضوی ، فارس ، مازندران، قزوین ) و در هر استان 4 مرکز درمانی شامل دولتی، خصوصی اقامتی و سرپاپی انتخاب و در 2 برنامه جداگانه آموزش های لازم و دستور العمل های اجرایی انجام شد وی افزود: در حال حاضر فاز اول پروژه به اتمام رسیده و بنابر استقبال جامعه هدف و ارائه‌دهندگان خدمات رفع چالش‌های پیش‌رو را در نظر دارد.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات از آغاز فاز دوم و رونمایی نرم افزار الکترونیکی ثبت اطلاعات، فعالیت ها و گزارش ها به نشانی www.tpcrc.ac.ir جهت پیگیری چگونگي پيشرفت و عملكرد مراكز دسترسي خبر داد و از مسئولین فنی و مددیاران 6 استان شرکت کننده خواستار آموزش به استان های هم جوار جهت گسترش این طرح شد.
در ادامه این همایش  دکتر "محسن روشن پژوه" معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ضمن خیر مقدم به فعالان این پروژه از دکتر غلامرضا حیدری به عنوان پرچم دار حوزه مبارزه با دخانیات یاد کرد و اجرایی شدن این طرح را نشات گرفته از پشتکاری وی دانست.
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: یکی از دلایل برگزاری برنامه امروز این است که برخی از درمانگران اعتیاد و خانواده‌های معتادین ترک اعتیاد را در ترک مواد مخدر می‌دانند و با مصرف سیگار مشکلی ندارند، اما پژوهش‌های حاضر نشان می‌دهند با هم‌زمانی طرح ادغام مواد مخدر و دخانیات اثربخشی درمان بیشتر می‌شود.
روشن پژوه ضمن بیان این امر که اساس کار بهزیستی، پیشگیری و درمان اعتیاد است، عنوان کرد: طبق منابع اطلاعاتی موثق، تجارب علمی – پژوهشی، تصمیمات و برنامه‌های سازمان بهزیستی معطوف به توسعه سلامت در همه ابعاد است و طرح ادغام ترک دخانیات در برنامه های درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در راستای تحقق اهداف و ایفاد رسالت، حفظ و ارتقاء سلامت جامعه از طریق کاهش تقاضای مواد و کاهش بار اعتیاد در سطح کشور است و  همچنین تحقق این طرح را همه جانبه بودن، مبتنی بر شواهد بین المللی و ملی، همیاری و هم دلی، مبتنی بر آموزش مستمر و بر پایه پژوهش دانست.
روشن‌پژوه گفت: توصیه‌های بین‌المللی برای تأثیر مداخلات درمانی در کاهش آسیب مداخلات مبتنی بر شواهد و با در نظر گرفتن انواع مواد مخدر نشان می‌دهد همزمانی مصرف مواد مخدر مانند تریاک، حشیش با سیگار اولویت درمان را به خطر می‌اندازد و اثربخشی مداخلات درمانی با ترک مواد مخدر و سیگار نتایج بهتری را دربر دارد.
وی در پایان یادآور شد: در فاز نخست همزمان با هفته ملی بدون دخانیات،  تعداد ۲۰ نفر از درمانگران اعتیاد در مراکز اقامتی و سرپایی آموزش دیدند و پس از آن مداخلات درمانی ترک دخانیات همزمان با درمان اعتیاد به مواد در مراکز ارائه می‌شود که پس از مستندسازی و ارزشیابی در کل کشور توسعه و گسترش خواهد شد.
در ادامه این همایش، مسئولین فنی و مددیاران مراکز درمانی سرپایی دولتی و مراکز اقامتی خصوصی استان های تهران، آذربایجان شرقی، فارس، مازندران، اصفهان و خراسان رضوی دیدگاه و نقطه نظر و فعالیت های خود را در اجرایی شدن این طرح بیان کردند.
شایان ذکر است در خاتمه از مسئولین فنی و مددیاران مراکز درمانی سرپایی دولتی و مراکز اقامتی خصوصی تقدیر و تشکر به عمل آمد.


١٧:٠٢ - يکشنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٦    /    عدد : ٤٦٣٣٨    /    تعداد نمایش : ٧٢٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 824557 بار

بازديدکنندگان امروز : 8262 نفر

کل بازديدکنندگان : 5063540 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 4 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department