چاپ        ارسال به دوست

21 آبان ماه؛ روز جهانی پنومونی (عفونت ریه)

بیماریهای پنوموکوکی اولین بیماریهای عفونی کشنده در سراسر دنیا

بر طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، بیماریهای پنوموکوکی اولین بیماریهای عفونی کشنده در سراسر دنیاست و سالانه بیش از یک میلیون کودک زیر 5 سال بر اثر ابتلا به بیماریهای پنوموکوکی جان خود را از دست می دهند.
بیماری پنومونی(عفونت ریه یا ذات الریه)، به عنوان بیماری عفونی کشنده در کودکان زیر 5 سال و افراد بالای 65 سال شناخته مي شود که هر ساله منجر به مرگ عده زیادی از افراد می شود.از این رو سازمان بهداشت جهانی و یونیسف 12نوامبر یا 21 آبان ماه را به عنوان روز جهانی پنومونی نامگذاری کرده اند.
دکتر مریم السادات میرعنایت فوق تخصص ریه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مصاحبه با روابط عمومی این مرکز در تعریف این بیماری گفت: پنومونی به معنای عفونت پارانشیم ریه است که علل مهم مرگ و میر و ناتوانی محسوب می شود. وی افزود: پنومونی به انواع اکتسابی از اجتماع (CAP) ، اکتسابی از بیمارستان (HAP) و یا مرتبط با ونتیلاتور (VAP)تقسیم بندی می شود.


این فوق تخصص ریه با بیان اینکه پنومونی نتیجه تکثیر میکروب های بیماری زا در سطح آلوئول ها (حبابچه ها) و پاسخ میزبان به این میکروب ها است اظهار داشت: میکروارگانیسم ها بطور شایع از راه آسپراسیون از ناحیه حلق به ریه می رسند، یعنی عوامل بیماری زا توسط قطرات آلوده استنشاق می شوند و پنومونی زمانی بروز می کند که ظرفیت ماکروفاژهای حبابچه ای برای بلع یا کشتن میکروارگانیسم ها اشباع شود. در واقع این پاسخ التهابی میزبان است که سندرم بالینی پنومونی را ایجاد می کند.
به گفته دکتر میرعنایت در پنومونی اکتسابی از اجتماع (CAP) علل مختلفی از جمله باکتری ها، قارچها و ویروسها می توانند عامل بیماری باشندکه البته شایع ترین آنها باکتری استرپتوکک پنومونیه (پنوموکک) می باشد. پنومونی می تواند به عنوان عارضه آنفلوانزا اتفاق بیفتد که ممکن است شدید باشد.
این عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اذعان داشت: یکسری عوامل خطر زا برای CAP وجود دارد که شامل: الکلیسم، آسم، سرکوب سیستم ایمنی، اقامت در آسایشگاه ها و سن بالاتر یا مساوی 70 سال  می باشد و بر اساس این که بیماران سرپایی، بستری در بخش یا بستری در ICU باشند علل میکروبی برای ایجاد پنومونی در آنها متفاوت است.
در ادامه دکتر عاطفه عابدینی فوق تخصص بیماریهای ریوی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پنوموني در خصوص بیماری پنومونی(عفونت ریه یا ذات الریه)گفت: درگيري بافت ريه با ميكروارگانيسم هاي مختلف اعم از باكتري ، ويروس و يا  قارچها که اين ميكروارگانيسمها می توانند از طریق آسپيراسيون (ورود مواد غذایی به دستگاه تنفس) ویا خون به بافت ريه و راههاي هوايي تحتاني رسيده و فرد را مبتلا به عفونت ريه کنند.
فوق تخصص بیماریهای ریوی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری تصریح کرد: علايم پنوموني به صورت تب، لرز، سرفه، خلط چركي يا خوني و نيز بي اشتهايي و ضعف بروز می کند. وی افزود: معمولا علایم به صورت حاد شروع می شود افرادي كه بيماريهاي زمينه اي ريوی يا قلبي دارند و  افراد ديابتي و مبتلایان به نارسايي كليوي بيشتر مستعد این عفونت می باشند و همچنین افراد پير و اطفال بايد مراقبت دقيق در موقع درمان داشته باشند و درمان انتی بیوتیکی هرچه سریعتر شر‌‌وع شود.

دکتر عابدینی درباره پیشگیری از پنومونی  اذعان داشت: با رعايت نكات بهداشتي در محيط زندگي و عدم تماس فرد آلوده با ديگران مي توان از بروز پنوموني جلوگيري كرد. همچنين با تزريق واكسن آنفلوانزا برای افراد در معرض خطر در هنگام شيوع پنوموني می توان احتمال مبتلا شدن آنها را کاهش داد. رژیم  غذايي كامل وسرشار از ويتامين ها از جمله ويتامين C قدرت دستگاه ايمني انسان را بالا مي برد.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تشخيص پنومونی از طریق علايم باليني، معاينه و عكسبرداري از ريه صورت مي گيرد، همچنين با آزمايش خلط يا خون می توان عامل عفونت را مشخص کرد تا درمان مناسب از طریق آنتي بيوتيك موثر براساس نوع ميكروارگانيسم باكتري، قارچ و يا ويروس صورت پذيرد.
دکتر عابدینی در ادامه افزود: برخی از مبتلایان به پنوموني به خصوص افراد مسن و بچه ها نياز به بستري دارند که با مراجعه به موقع اين افراد به پزشك و مراكز درماني ضمن این که درمان مناسب و به موقع این افراد انجام خواهد شد، امكان سرايت عفونت به نزديكان بيمار نیز كمتر مي شود.
این فوق تخصص بیماریهای ریوی در خاتمه با بیان اینکه استراحت مناسب و رژيم غذايي سرشار از ميوه و سبزيجات تازه و دريافت مايعات به ميزان كافي و مصرف به موقع و صحیح آنتي بيوتيكهای تجویز شده ، امكان بهبودي اين بيماران را هر چه سريعتر فراهم مي کند تصریح کرد: درفصول سرد و زمان آلودگي هوا شيوع پنوموني افزايش مي يابد و همچنين با شيوع آنفلوانزا، پنوموني در جامعه افزايش می یابد بنابراین در این زمانها مراقبت بیشتر توصیه می شود.


١٢:٠٧ - دوشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ٥٤١٦٤    /    تعداد نمایش : ١٠٤٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 85998 بار

بازديدکنندگان امروز : 3486 نفر

کل بازديدکنندگان : 6021265 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 2 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department