صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز جهانی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر:

با مهمترین و اولویت دارترین آسیب اجتماعی در کشور آشنا شوید

مجمع عمومی سازمان ملل از ۳۳ سال قبل، روز ۲۶ ژوئن را به‌عنوان روز جهانی مبارزه با سوءمصرف و قاچاق موادمخدر اعلام کرد و مقرر شد همه کشورها ضمن ارائه فعالیت‏های انجام شده، نسبت به تقویت اقدامات و همکاری‏های منطقه‏ ای و بین‏ المللی، برای نیل به جهانی عاری از اعتیاد و مصرف مواد تلاش جدی کنند. مطابق گزارش سازمان ملل از دهه 1990 میلادی، بعد از فقر و شکاف اجتماعی، تولید و انباشت سلاح های هسته ای، اعتیاد چالش مهمی در پیش روی جامعه بشریت است.
به گزارش روابط عمومی، به نقل از دکتر هومن شریفی ادیکتولوژیست، دکترای تخصصی پژوهش و مسئول کلینیک کاهش آسیب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری اعتیاد از جمله مسائل اجتماعی بوده که به عنوان مهم‌ترین و اولویت‌دارترین آسیب اجتماعی در کشور اعلام شده است.  بدون شک کنترل موادمخدر/ محرک و داروهای غیر مجاز چند وجهی، سیستماتیک باید باشد و نیازمند علم سازمان یافته و بنا کردن اقدامات بر شواهد علمی با انجام کارهای تحولی در ابعاد مختلف مبارزه توسط دستگاه‌ها و با همکاری حداکثری مراکز علمی و دانشگاه‌ها در سطح کشور است که در این راستا اقدامات مناسبی در کشور صورت گرفته است.
دکتر شریفی با بیان اینکه با ابلاغ سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در مهر ماه سال ۱۳۸۵ تاکنون، یعنی طی ۱۴ سال اخیر تعداد زیادی طرح های پژوهشی در ابعاد مختلف اعم از شیوع‌شناسی مصرف مواد، بررسی وضعیت نگرش مردم به مواد، ارزشیابی میزان اثربخشی اقدامات کاهش تقاضا و مبارزه با عرضه مواد، تدوین پنج سند جامع شامل پیشگیری، درمان، مقابله، اجتماعی شدن و تحقیقات به عنوان نقشه راه مبارزه، تبیین خسارت‌های ناشی از اقتصاد مواد مخدر بر فرد، جامعه و دولت ، اشتغال بهبود یافتگان و نظایر آن انجام شده است افزود: همچنین طی ۱۴ سال اخیر بیش از ۷۰۰ فقره پایان‌نامه در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های کشور در راستای تقویت پشتوانه‌های علمی کنترل سوء مصرف مواد، انجام شده است.
مسئول کلینیک کاهش آسیب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری  تصریح کرد: در حال حاضر به نظر می رسد الگوی مصرف مواد براساس نتایج شیوع‌شناسی در جمعیت عمومی کشور به ترتیب اولویت تریاک و فرآورده های جانبی، ماری جوانا، شیشه و هروئین است. البته نباید فراموش کنیم که به دلیل ترویج باورها و نگرش‌های اشتباه، شاهد مصرف بدون تجویز پزشک و هم زمان داروهای مخدر نظیر متادون و ترامادول با مواد مخدر و محرک و توهم‌زاها از سوی برخی از افراد جامعه بوده که اینگونه مصارف بدون تجویز و هم زمان، موجبات فوت برخی از آنان را فراهم کرده است.
این ادیکتولوژیست گفت:در حال حاضر تمام مردم دنیا در معرض ویروس کرونا هستند ولی باید در نظر بگیریم که گروه های خاصی وجود دارند که می توانند آسیب پذیرتر باشند که یکی از این جمعیت ها افرادی هستند که مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر، محرک یا دخانیات می باشند.
دکتر شریفی افزود: ویروس کرونا به طور مشخص به ریه‌ها  آسیب می رساند و کسانی که استعمال دخانیات دارند یا از سیگارهای الکترونیک استفاده می‌کنند و کسانی که مصرف کننده ماری جوانا هستند، به شدت در معرض خطر می باشند. استعمال دخانیات و سیگارهای الکترونیک موجب از بین رفتن بافت ریه، التهاب و کاهش توانایی پاسخ ریه به عفونت ها می شود.
وی تاکید کرد: کسانی که از فرآورده‌های اپیوئید استفاده می کنند بسیار در معرض خطرات ناشی از ویروس کرونا هستند. فرآورده‌های اپیوئیدی با اثر بر ساقه مغز تعداد و عمق تنفس را کاهش می‌دهند و این افراد بسیار مستعد تر به عفونت ریوی می گردند. همچنین با کاهش سطح اکسیژن شریانی، التهاب ریوی شدید تری ایجاد می کنند. هایپوکسی ناشی از مصرف تریاک و فرآورده های آن، نه تنها به ریه ها آسیب میزند، سیستم قلبی عروقی و عروق مغزی نیز متاثر خواهند بود. البته فراموش نمی‌کنیم که اپیوئیدها بسیاری از علائم مثل آبریزش بینی یا حتی سرفه ها را کاهش می دهند ولی در نهایت با این اثرات کاذب فرد متوجه وخیم‌تر شدن شرایطش نمی شود.
مسئول کلینیک کاهش آسیب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری اذعان داشت: کسانی که متامفتامین مصرف می‌کنند با انقباض عروق ریه مبتلا به فشارخون ریوی، مشکلات قلبی عروقی(کاردیومیوپاتی) و التهاب ریوی می شوند و خطر مهم دیگری که افراد معتاد را تهدید می کند احتمال بالای آلودگی این افراد با پارافرنالیا یا آلات و ادوات دودکشی به ویروس کرونا است. بسته‌های سیگار، شلنگ و سر قلیان، کارتریج سیگار الکترونیک، وسایل استنشاق یا تزریق مواد مخدر و محرک منتقل کننده های مهم آلودگی سطحی ویروس هستند.
وی در خاتمه گفت: ضمن توجه به محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا، بر اساس روز شمار اعلامی از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، شاهد برنامه‌های مختلف در سطح کشور خواهیم بود. هفته مبارزه با مواد مخدر به شرح زیر نامگذاری شده است؛
روز شنبه ۳۱ خرداد را به نام مسئولیت‌پذیری اجتماعی ـ توسعه مشارکت‌های مردمی و کاهش تقاضای موادمخدر، روز یکشنبه اول تیر را به نام یاری گران زندگی ـ ارتقاء فرهنگ عمومی ـ پیشگیری از اعتیاد، روز دوشنبه دوم تیر  را به نام پژوهش محوری ـ تحول ـ مهار اعتیاد، روز سه‌شنبه سوم تیر تقویت همکاری‌های بخشی و فرابخشی در عرصه مبارزه با موادمخدر ، روز چهارشنبه چهارم تیر را به نام مشارکت خیرین ـ بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی و تقویت برنامه‌های کاهش تقاضا، روز پنجشنبه پنجم تیر تقویت و ارتقاء دیپلماسی منطقه‌ای و جهانی در عرصه مبارزه با موادمخدر.


١٣:٠٥ - سه شنبه ٣ تير ١٣٩٩    /    عدد : ٩٣٥٣٤    /    تعداد نمایش : ٢٧٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 1140019 بار

بازديدکنندگان امروز : 2064 نفر

کل بازديدکنندگان : 9994254 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 3 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department