چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت 29 دی - روز هوای پاک

29 دی ماه در تقویم ایران به عنوان روز هوای پاک نام‌گذاری شده است

مقدمه:

حدود 50 سال است که با بحران آلودگی هوا مواجه هستیم و در چند سال اخیر با رشد شهر های بزرگ این بحران نیز بزرگ تر شده است ، این بحران مسؤولین ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا  را از سال  74 بر آن داشت تا به منظور ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه، روز 29 دی‌ماه را به عنوان روز هوای پاک اعلام نمایند به همین مناسبت روابط عمومی بیمارستان گفتگویی با دکتر"سید محمد سید مهدی" مسئول واحد تحقیقات آلودگی هوا بیمارستانو عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام داده است که در پی می آید:

دکتر"سید محمد سید مهدی" مسئول واحد تحقیقات آلودگی هوا بیمارستان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیدر تعریف آلودگی هوا گفت: به هر عاملی که باعث شود کیفیت هوا از کیفیت هوای ایده ال خارج شود آلودگی هوا گفته می شود.

این متخصص طب کار ضمن اشاره به این امر که آلودگی هوا معمولا ناشی از ترکیب گازها با ذرات معلق است و در شرایط و اقلیم های متفاوت نوع وغلظت آلاینده ها متفاوت است آلاینده های اصلی هوا را شامل: گازها نظیر دی اکسید کربن، مونوکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، اوزون و ذرات معلق نظیر گرد و غبار، فلزات (سرب و ...)، آزبست، ترکیبات گوگرد و دوده دانست.

دکتر سید مهدی منابع آلودگی هوا در شهرهای بزرگ را بیش از70 درصد وسائط نقلیه و کمتر از 30 درصد به علت آلاینده های ثابت ( سیستم گرمایشی منازل و کارخانجات) عنوان کرد و افزود: تغییرات اقلیمی ممکن است در برخی مناطق نقش داشته باشد مانند ریزگردها که برخی شهرها را در سال های اخیر درگیر کرده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیضمن اشاره به این امر که آلودگی هوا  دارای اثرات حاد و مزمن است گفت: اثرات حاد سریع تر مشخص می شوند و در مواقعی در جامعه اثرات بیشتری به جا می گذارد مانند پدیده ریزگردها در اهواز که تعداد زیادی را راهی بیمارستان نمود. وی همچنین اثرات حاد را عمدتا تنفسی و قلبی –عروقی اعم از تشدید بیماری هایی نظیر آسم، بیماری انسداد مزمن تنفسی و بروز حمله های ناشی از آنها و همینطور حوادث عروقی نظیر سکته قلبی یا مغزی عنوان کرد.

مسئول واحد تحقیقات آلودگی هوا بیمارستان از عوارض مزمن آلودگی هوا به اثرات مخرب روی جنین و سرطان ها اشاره نمود و همچنین با توجه به تحقیقات آلودگی هوا اخیرا ارتباط آلودگی هوا با بیماری هایی نظیر دیابت و آلزایمر نیز مطرح شده است، وی تصریح کرد: البته با توجه به زمان بر بودن و ماهیت چند علتی بیماری های مزمن، نشان دادن اثر آلودگی هوا در آنها کاری سخت و زمان بری است.

دکتر سید مهدی مقابله با آلودگی هوا را هزینه بر عنوان کرد و  اظهار داشت:  سرعت افزایش آلودگی هوا بیشتر از کارهایی است که در این زمینه در حال انجام است.

وی در خاتمه ضمن بیان این امر که گروه های پرخطر (کودکان، افراد مسن، باردار، افرادی که بیماری زمینه ای قلبی و ریوی دارند) در روزهای آلوده باید در منزل بمانند و کارهای غیر ضروری را در هوای پاک انجام دهند بیان کرد: محدودیت جهت تردد خودروها و موتور سیکلت به ویژه خودروهای دارای آلایندگی بیشتر، خروج صنایع آلاینده از شهرهای بزرگ، ارتقاء کیفیت خودروها و موتور سیکلت ها از نظر میزان آلایندگی راه کارهایی است که می توان اجرا کرد.


١٢:١٧ - چهارشنبه ٢٩ دی ١٣٩٥    /    عدد : ٤١٥٥٢    /    تعداد نمایش : ٩٤٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 97247 بار

بازديدکنندگان امروز : 2308 نفر

کل بازديدکنندگان : 7627248 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 5 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department