چاپ        ارسال به دوست

«استعمال دخانیات قلب را می شکند!»

شعار سازمان بهداشت جهانی به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات

سی و یکم ماه می میلادی (مصادف با 10 خرداد) از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان روز جهانی عاری از دخانیات نامگذاری شده است که در این روز، توجه خاصی می شود به خطرات بهداشتی ناشی از مصرف دخانیات و حمایت از قوانین موثر در کاهش مصرف دخانیات.
این روز هر سال با یک شعار یا عنوان فرعی مطرح می شود که تمرکز را به آن موضوع خاص سوق می دهد. در سال 2018 این عنوان متمرکز است بر استعمال دخانیات و بیماری های قلبی، با شعار «استعمال دخانیات قلب را می شکند!»
برنامه های تبلیغاتی در حمایت این شعار قصد بالا بردن آگاهی و اطلاعات عموم است در:
رابطه بین دخانیات و قلب و سایر بیماری های قلبی عروقی از جمله سکته مغزی که اولین علل مرگ در سراسر جهان می باشند.
قوانین و مقررات جدی که مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد از جمله دولت و مردم، که باعث کاهش خطرات ابتلا به بیماری های قلبی می گردد.
دکتر غلامرضا حیدری رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اهداف شعار تبلیغاتی سال 2018 سازمان بهداشت جهانی را شامل: برجسته سازی رابطه بین مصرف محصولات دخانی و بیماری های قلبی عروقی، افزایش آگاهی در سطح وسیع تر در مورد تاثیر استعمال دخانیات و مواجهه با دود تحمیلی دخانیات و تاثیر آنها بر سلامت قلب و عروق، فراهم سازی بستر لازم برای مردم، دولت و سایر ارگان ها برای سلامت قلب به منظور محافظت مردم در برابر استعمال دخانیات، تشویق کشورها برای تقویت اعمال قوانین و تقویت آنها در راستای MPOWER که از سوی معاهده جهانی کنترل دخانیات سازمان بهداشت جهانی اتخاذ شده است (MPOWER با هدف پایش محصولات دخانی، حفاظت از سلامت مردم، کمک به ترک دخانیات، اعمال هشدارهای بهداشتی، تقویت قانع جامع منع دخانیات و در نهایت افزایش مالیات می باشد) دانست.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری تصریح کرد: سازمان بهداشت جهانی امسال (2018) به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات بر روی قلب و بیماریهای قلبی ناشی از استعمال دخانیات تمرکز ویژه ای دارد و در این راستا، شعار امسال را چنین تعریف کرده است. «استعمال دخانیات، قلب را می شکند!»
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این کمپین تبلیغاتی، آگاهی مردم را در زمینه های 1- برقراری رابطه بین مصرف دخانیات، قلب و سایر بیماریهای قلبی- عروقی، از جمله سکته مغزی که اولین عامل مرگ ومیر در جهان است 2- اقدامات چشمگیر و وضع قوانین برای مخاطب قرار دادن دولت ها و مردم که این امر نیز در جهت کاهش صدمات وارد بر قلب ناشی از استعمال دخانیات می باشد افزایش می دهد.
دکتر حیدری با بیان اینکه مصرف دخانیات یک ریسک فاکتور مهم برای پدید آمدن و پیشرفت بیماریهای قلبی- عروقی، سکته مغزی و بیماریهای عروقی محیطی می باشد. افزود: برخلاف مضرات شناخته شده استعمال دخانیات برای سلامتی و ارائه راه حل برای درمان، پیشگیری و کاهش آنها در مورد بهداشت عمومی، اما آگاهی در مورد این امر در زمینه بیماریهای قلبی- عروقی بسیار اندک است.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری اذعان داشت: بیماریهای قلبی- عروقی بیش از هر عامل مرگ و میری در جهان باعث مرگ افراد جامعه در سراسر جهان می شود و مصرف دخانیات و استنشاق دود تحمیلی آن نیز تقریبا 12درصد مرگ های ناشی از بیماریهای قلبی را شامل می شود. وی تاکید کرد: استعمال دخانیات بعد از فشارخون بالا، دومین عامل بروز بیماریهای قلبی- عروقی است.
دکتر حیدری گفت: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی مصرف دخانیات سالانه جان بیش از هفت میلیون نفر را از سراسر جهان می گیرد که از میان آنها در حدود 900 هزار نفر افراد غیرسیگاری هستند که بر اثر استنشاق دود تحمیلی محیط، جان خود را از دست داده اند. تقریبا 80 درصد از یک میلیارد فرد سیگاری در سراسر جهان در کشورهایی با درآمد کم و متوسط زندگی می کنند که بار بیماریها و مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات نیز در این کشورها بسیار بالاست.
دکتر حیدری در خاتمه خاطر نشان شد که ۵ تا ۱۱ خرداد امسال به عنوان هفته ملی بدون دخانیات با شعار ملی " قلیان، سمی .برای سلامت خانواده" و عناوین زیر در نظر گرفته شده است.
 شنبه ۵ خرداد " جوانان علیه قلیان"
یکشنبه ۶ خرداد  " خانواده ی سالم با دوری از قلیان "
دوشنبه ۷ خرداد  " قهوه خانه سالم عاری از دخانیات"
سه شنبه ۸ خرداد  " دوری از دخانیات، حق شهروندی "
چهارشنبه  ۹ خرداد  " تعهد و مسئولیت اجتماعی در پیشگیری از دخانیات "
پنجشنبه ۱۰ خرداد  " دوری از قلیان برای سلامت قلب"
"جمعه ۱۱ خرداد " آموزه های دینی علیه قلیان


١١:٠٦ - شنبه ٥ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٢٥٨٢    /    تعداد نمایش : ٦٢١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 97241 بار

بازديدکنندگان امروز : 2207 نفر

کل بازديدکنندگان : 7627147 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 13 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department