صفحه اصلي > خدمات درمانی > پاراکلینیک > بخش تست خواب 
 
 


بخش تست خواب

موقعیت مکانی:
بخش تست خواب طبقه چهارم ساختمان موسوم به دارايي، ضلع شرقی کاخ مظفری واقع گردیده است.
فعالیت این بخش از سال 1380 آغاز گردید و از سال 93 رسما این بخش به عنوان تنها مرکز آموزشی فلوشیپ خواب از سوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و وزارت بهداشت و آموزش پزشکی شناخته شد که هر سال 2 فلوی خواب آموزش می دهد.
در حال حاضر در این بخش 2 تخت به صورت پلی سو منوگرافی کامل و 2 تخت پرتابل که در آن تیتراسیون شبانه با CPAP در مورد بیمارانی که اختلال خواب (OBSTRUCTIVE) دارند، وجود دارد و همچنین خدمات درمانی، پژوهشی و آموزشی اختلالات خواب در این بخش صورت می گیرد.
تست خواب يك روش تشخيصي جهت بررسي قطعي تنفس در حين خواب مي باشد. بررسي خرخر، وضعيت خوابيدن بيمار و عمده علل بروز اختلالات خواب با اين روش قابل تشخيص و موارد درماني با دستگاههاي كمك تنفسی به قطع تنفس در هنگام قطع نفس و تاثير آنها بر شدت اختلالات قابل بررسي مي باشد و بیمارانی که با تنگی نفس شبانه و خرناس و شب ادراری، افزایش فشار خون شبانه، تنش و کابوس، اختلالات حرکتی اندام ها مراجعه می نماید در کلینیک اختلالات خواب بررسی می شوند.
شایان ذکر است، اختلالات خواب شامل 6 دسته بیماری های اختلالات تنفسی حین خواب، بی خوابی، پرخوابی، اختلالات ریتم سیرکادین، پاراسومنیا، اختلالات حرکتی در حین خواب و تشنج های حین خواب می شودکه کلیه این اختلالات و بیماران مربوط به آن در این بخش پوشش داده می شود لذا گروه روانپزشکی (با همکاری خانم دکتر صفا)، گروه گوش، حلق و بینی (با همکاری آقایان دکتر صفوی و دکتر قربانی)، گروه نورولوژی (با همکاری دکتر کسمایی) و اخیرا بیمارستان لقمان ( آقایان دکتر قره گوزلی و دکتر نصرالهی) هم زمان در آموزش های دوره ای این بخش همکاری دارند.
خدمات قابل ارائه:
در بخش آزمايشگاه تشخيصي – درمانی خواب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری ابتدا ويزيت اوليه توسط پزشک فوق تخصص صورت مي گيرد و پس از پذيرش، طي يك شب بستري، مطالعات ذیل انجام مي شود:
•    پلی سومنوگرافی اعم از: بررسي ممتد الکتروآنسفالوگرافي (نوار مغز) خاص خواب، بررسي ممتد حر كات چشم با بکاربردن الکترو اکولوگرام، انجام مانيتورينگ ممتد نوار قلب، انجام مانيتورينگ ممتد پالس اکسي متري براي بررسي اشباع اکسيژن خون از طريق نبض و انجام کاپنوگرافی ممتد برای بررسی میزان سطح دی اکسید کربن خون از طریق end tidal Co2
•    انجام الکتروميوگرافي (نوار عضله) سطحي ممتد از 3 عضو (چانه و 2 پا)
•    بررسي ممتد خر و پف (Snoring) با گيرنده پيزو
•    بررسي ممتد تلاش تنفسي دم و بازدم با گيرنده هاي فلوي بيني دهاني و سنسور دمایی، قفسه صدري و شکم
•    بررسي ممتد تغيير وضعيت بدن طي مدت مطالعه
•    بررسي ممتد ويدئويي
شایان ذکر است، جهت اين مطالعه وسايل و گيرنده هاي متعددي به كار برده مي شود بعد از 10 تا 12  ساعت اطلاعات یافته ها توسط تکنسین پایش می گردد و سپس توسط متخصصین مربوطه تفسیر می گردد.
خدمات بخش:
•    تیتراسیون شبانه با CPAP  و کلیه دستگاه های تهویه غیر تهاجمی (NIV) در مورد بیمارانی که اختلال خواب OBSTRUCTIVE  ، Central، Hypoventilation دارند و بیماران با ضعف و نارسایی ریه
•    تست MSLT و MWTمربوط به خواب آلودگی و کنترل افراد شاغل برای کیفیت کار
•    تست های پرتابل با تیتراسیون و تنظیم  دستگاه های NIV
•    اکسیژن تراپی و تنظیم CO2 بیمار

درمان اختلالات تنفسی در طول شبانه روز:
برای خواب مناسب لازم است کلیه اختلالات تنفسی مجاری هوایی فوقانی و تحتانی مورد بررسی قرار گیرد و برحسب مشکلات موجود درمان مناسب ارائه داد و در این بخش درمان هم زمان با تشخیص در موارد لازم صورت می گیرد.
کنترل کارت حافظه دستگاه CPAP از نظر پذیرش مناسب بیمار و افزایش قبول این دستگاه توسط بیماران
در مواردی که لازم است متخصص گوش،حلق و بینی و یا روانپزشکی بیمار را ویزیت نماید، کلینیک مشترک در این زمینه همکاری  می نمایند.
فعالیت های آموزشی:
سالانه حداقل 3 مقاله در زمینه اختلالات خواب در این بخش تهیه می گردد و کتاب های آموزشی تکنسین خواب، پمفلت های آموزشی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و همچنین دستگاه های CPAP و NIV به تکنسین خواب و پرستاران در این بخش آموزش داده می شود.
شایان ذکر است در بخش تست خواب به پرسنل و تکنسین خواب در دوره 1 ساله آموزش داده می شود که این آموزش در حال حاضر تنها در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری صورت می پذیرد.

     ریاست بخش: دکتر پریسا عدیمی

 

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 782 بار

بازديدکنندگان امروز : 5951 نفر

کل بازديدکنندگان : 7605936 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 8 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department