معرفی PET-CT

همه ساله عده زیادی از مردم به انواع سرطان مبتلا می­شوند. در ایران باتوجه به آمار و مطالعات موجود، به نظر می رسد سرطان­های گوارش ( به ویژه معده ، روده بزرگ و مری)، سینه، مثانه، ریه و لنفوم از بروز نسبتاً بالایی برخوردار می­باشند. به علاوه  امروزه پس از تصادفات و بیماریهای قلبی و عروقی، سرطان­ها عامل اصلی مرگ زودرس در مردم ایران هستند.

امروزه در ایران و بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا به کمک تکنولوژی­های پیشرفتۀ تصویربرداری، تشخیص زودتر و درمان دقیق­تر و پیشگیری از عوارض بیماری در مراحل اولیه، تا حدود زیادی امکان پذیر شده است. دستگاه تصویربرداری PET-CTیکی از این تکنولوژی­های پیشرفته است که در ادامه توضیحات بیشتری در مورد آن ارائه گردیده است.
مرکز پزشکی هسته‌ای فردوس در تاریخ 15 اسفند 1391 افتتاح گردید و به عنوان اولین مرکز دارنده سیکلوترون بیمارستانی در ایران برای تولید رادیوداروهایی مانند  FDG و آمونیوم (بررسی خونرسانی عروق کرونری) شناخته می شود. در این مرکز انجام اسكن PET-CT برای اولین بار در ایران با بهره مندي از تجهيزات مدرن و پرسنل آموزش ديده، آغاز گردیده است. تجهیزات این مرکز از پیشرفته ترین دستگاههای موجود در دنیا می باشد.

این مرکز با داشتن بخش­های سیکلوترون جهت تولید رادیو دارو و دستگاه هاي تصویربرداری PET-CT و بخشهای مراقبت از بیمار در فضايي به مساحت 1000 متر مربع احداث شده است. از آنجائیکه تولید این رادیو دارو تقریبا 5 ساعت به طول می انجامد لازم است کارشناسان بخش از صبح زود در مرکز مشغول به فعالیت گردند.

این مرکز که دارای اولین سیکلوترون بیمارستانی راه‌اندازی ‌شده در ایران است با توجه به مطالعات پایداری صورت گرفته بر روی رادیوداروی18F-FDGکه در همین مرکز انجام شده است، قابلیت ارسال رادیوداروی18F-FDGرا با رعایت استانداردهای بین المللی به تمامی  مراکز PET-CTدر ایران دارد.

رادیوداروی18F-FDGتولیدی در این بخش هر روز بر طبق استانداردهای فارماکوپه اروپا کنترل کیفی شده و دارای بالاترین خلوص شیمیایی و رادیوشیمیایی می­باشد.

PET  چیست؟

PET(تصویربرداری با مواد تابش کننده پوزیترون) یک ابزار قدرتمند و غیر تهاجمی تشخیصی است که قادر است از طریق نشان دادن تغییرات متابولیک و عملکردی ضایعه، اطلاعاتی را در جهت تشخیص و درمان بیماری شما در اختیار پزشک قرار دهد که این اطلاعات به تنهایی از طریق سایر روش­های تصویر برداری مانند CTاسکن و MRIبه دست نمی­آیند.

PET-CT چیست؟

PET-CTدستگاهی است که قادر به انجام همزمان دو روش PETو CTاست و این امکان را فراهم می آورد که همزمان اطلاعات دقیقی از وضعیت متابولیک/عملکردی ضایعات و جزئیات آناتومیک آنها را فراهم آورد. این روش، روشی مطمئن، بدون درد و بدون هیچگونه عارضه جانبی میباشد.

  کاربردهای PET-CTچیست؟

مهمترین کاربردهای PET-CTدر(تشخیص) بیماری سرطان، بیماری های ایسکمیک قلبی و بیماری های مغز است.

PET-CT بیشترین کاربرد را در سرطان های ریه، کولون و رکتوم (روده بزرگ و انتهای آن)، لنفوم، پستان، ملانوم، مری، تومورهای سر و گردن، تیروئید، تخمدان، دهانه رحم و بیضه دارا می باشد.

  PET-CTچه مزایایی دارد؟

مهمترین و عمده ترين کاربرد PET-CT در تشخیص بیماری های سرطان می­باشد. PET-CT دستگاهی است که امکان تصویر برداری همزمان از ویژگی های متابولیک و آناتومیک ضایعه را خصوصاٌ در سلولهای بدخیم با رشد سریع فراهم می آورد. این روش قادر است که ضایعات با اندازه کوچک را از طریق PETکشف و از طریق CTمحل دقیق تر آن را مشخص کند. مزیت انجام همزمان دو روش بررسی در قالب یک روش و تکمیل آن در مدت زمان کوتاه (30 دقیقه)،   PET-CTرا به یک روش علمي و دقيق جهت بررسی بیماری سرطان تبدیل کرده است.
تصویربرداری به روش PET-CTبه دلیل تلفیق خصوصیات آناتومیک و متابولیک ضایعه این امکان را به پزشک معالج می دهد که بهترین استراتژی های تشخیصی و درمانی را در مناسب ترین زمان به کار گیرد.

 مهمترین مزایای تصویر برداری به روش PET-CTدر بیماری های سرطان شامل موارد زیر می باشد:

1-    تشخیص بیماری در مراحل اولیه )آیا سرطانی وجود دارد؟ودر صورت وجود محل دقیق آن کجاست؟)

2-  تشخیص اینکه بیماری در بدن پخش شده است یا خیر؟(آیا متاستازی وجود دارد یا خیر؟)

3-    تشخیص اینکه بیماری در چه مرحله ای (stage) قرار دارد.

4-    کاهش نیاز به انجام اقدامات تهاجمی جهت تعیین وسعت بیماری

5-    امکان بررسی دقیق تر وسعت بیماری به دلیل رزولوشن و حساسیت بالا

6-    امکان بررسی آسانتر وسعت بیماری به دلیل انجام اسکن از تمام بدن در یک مرحله

7-    امکان تعیین بهترین و دقیق ترین درمان برای بیمار مبتلا به سرطان

8-   ارزیابی پاسخ به درمان و اثر بخشی آن(با مانیتورینگ و انجام اسکنهای بعدی)

9-  امکان تعیین دقیق محل ضایعه جهت انجام بیوپسی و اقدامات درمانی از قبیل جراحی و رادیوتراپی 

10-   لحاظ تمام موارد فوق می تواند در کاهش کلی هزینه های درمان نقش مهمی ایفا کند

 

براي تماس با پذيرش و اخذ نوبت با شماره تلفن 2712 2712 (021) تماس حاصل نموده و يا به آدرس تهران نياوران انتهاي دارآباد بيمارستان دكتر مسيح دانشوري ساختمان اورژانس جديد مركز پزشكي هسته اي فردوس مراجعه فرمائيد.

تجهیزات و امکانات/ خدمات قابل ارائه

پرکاربردترین رادیودارو در بخش PET-CT،رادیو داروی FDGمی‌باشد که از جانشین شدن ماده رادیواکتیو  فلور 18 در گلوکز( D-glucose)تولید می‌گردد. این رادیو دارو، دارای نیمه‌عمر 109 دقیقه می‌باشدو تابش گاما ناشی از آن دارای انرژی511kevاست.

یکی از ویژگی­های شاخص این مرکز در واقع وجود بخشی مجزا برای تولید رادیودارو می­باشد. بخش تولید رادیودارو از سه قسمت به نام­های سیکلوترون، هات لب و کنترل کیفی تشکیل شده است. برای تولید رادیو دارو کارشناسان بخش سیکلوترون در ساعت 4 صبح کار خود را آغاز می کنند. ابتدا با بمباران پروتونی بر روی آب غنی شدهH2O(180))) رادیو ایزوتوپ 18Fتولید می­شود در مرحله بعد و طی پروسه ای که تقریبا به مدت زمان نیم ساعت در بخش هات لب به طول می انجامد،  رادیوداروی 18F-FDGتولید گردیده و آنگاه جهت انجام آزمایشات کنترل کیفی (QC) به کارشناسان بخش مربوطه تحویل داده می­شود تا با انجام تستهای مختلف بر روی آن، ضمن اطمینان از خلوص بالای شیمیایی و رادیوشیمیایی، کیفیت رادیو داروی تولیدی بر طبق استانداردهای فارماکوپه اروپا جهت تزریق به بیماران تایید گردد.

از چند روز قبل رژیم غذایی و قند خون ( سطح گلوکز سرمی) خود را تحت کنترل قرار دهید. برای انجام این نوع تصویربرداری می بایست قندخون( سطح گلوکز سرمی) شما زیر 150mg/dlباشد. سطوح خیلی بالای قند خون ( گلوکز سرم خون) منجر به رقیق شدن گلوکز رادیواکتیو تزریقی ( نوعی قند مصنوعی) در بدن شما و بروز اختلال در نتایج اسکن خواهد شد.

بعد از طی تمام مراحل فوق، دارو جهت تزریق به بیماران آماده می شود. لازم به ذکر است که انتقال رادیودارو به داخل بخش تصویریرداری و دیگر نقاط ایران تماما بر اساس استانداردهای بین المللی انجام می­گردد.

 در مرکز پزشکی هسته ای فردوس تمام مراحل تولید، آزمایش و تزریق دارو بدون دخالت دست، کاملا اتوماتیک و توسط جدیدترین و بهترین دستگاهها و تجهیزات روز دنیا انجام میگردد. داروی بیماران در این مرکز توسط سیستم انژکتور تزریق میشود.خوشبختانه رادیوداروی18F-FDGهیچگونه حساسیت دارویی ندارد.

در حال حاضر مركز پزشكي هسته اي فردوس اولين مركز توليد راديوداروي 18F-FDGو انجام اسكن PET-CTدر ايران مي­باشد. از ویژگی­های این مرکز می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        تمامی سیستم تزریق در این مرکز بدون دخالت دست و کاملاً اتوماتیک است. این سیستم شرایط ایده‌آلی از لحاظ حفاظت در برابر تشعشع برای هر بیمار و پرستار بخش مهیا می‌کند.

·        مرکزPET-CTو سیکلوترونفردوس دارای گروهی از مجرب‌ترین افراد آموزش‌دیده در داخل و خارج کشور می‌باشد. از آنجایی که این مرکز اولین بخش راه‌اندازی‌شده در سطح کشور می‌باشد بالطبع آموزش نیروهای این مرکز توسط متخصصان سوئد، آلمان و سوئیس انجام شده است. علاوه بر این پزشکان مجرب بخش  PET-CTبه مدت 2 سال در بهترین مرکز سوئیس، بیمارستان زوریخ مشغول به کار بوده‌اند.

·        دستگاه PET-CTفردوس از جدیدترین دستگاههای نصب‌ شده در آسیا می‌باشد. این دستگاه از مدلDiscavery690  شرکت GEآمریکا می‌باشد که در منطقه‌ی خاورمیانه با این خصوصیات تنها چند دستگاه نصب گردیده است (قسمتCTاسکن این دستگاه با قدرت 64 اسلایس می باشد) که امکان تهیه بهترین تصاویر با رزولوشن عالی و آنژیوگرافی های مختلف را برای ما فراهم می کند.

·        رادیوداروی 18F-FDGتولیدی در این بخش هر روز بر طبق استانداردهای فارماکوپه اروپا کنترل کیفی شده و دارای بالاترین خلوص شیمیایی و رادیوشیمیایی می­باشد.

·        این دستگاه مجهز به تکنیک های رزولوشن ریکاوری و کنتراست ریکاوری می باشد که به بهبود مشاهده ضایعات کوچک با متابولیسم کم در تصویر نمایان می­گردد.

·        دو پزشک متخصص با دو پایه‌ی پزشکی هسته‌ای و رادیولوژی به صورت مشترک در تهیه‌ی گزارش تصویر همکاری کرده و این باعث به حداقل رسیدن یا از بین‌رفتن کوچکترین شبهات می‌گردد.

·        این دستگاه مجهز به سیستم جمع آوری اطلاعات و بازسازی تصویر به روش جدید( TOF(Time of flightیا زمان پرواز می باشد که باعث می گردد تصویربرداری در بیماران چاق با کیفیت تشخیصی بهتری همراه می­باشد.

·        از دیگر مزایای این مرکز نسبت به مراکز مشابه کشورهای همسایه، علاوه بر امکان تکرار آزمون در صورت لزوم و مانیتورینگ بیمار، امکان پذیر بودن ارتباط بین پزشک معالج بیمار و پزشکان گروه تشخیص بخش پزشکی هسته ای فردوس است.

·        در ضمن از آنجایی که حساسیت دستگاه Discovery 690بسیار بالا است، تصویربرداری با دوز تزریقی پایین تر به همراه زمان تصویربرداری کوتاهتر امکان پذیر می باشد که برای بیماران که تحمل اسکن طولانی را ندارند و ترس از تشعشع در آنها به چشم می خورد، این یک مزیت مهم به شمار می آید.

·        به تمامی پرسنل این بخش اعم از متخصصین تا خدمات، آموزش داده شده است که به بهترین شکل و در نهایت ادب و احترام با بیماران و همراهان بیمار برخورد شود و به این ترتیب تا جاییکه امکان دارد از فشار روحی و استرس آنها کاسته شود.

·        برنامه زمانی حضور بیماران در مرکز طوری تنظیم شده است که کمترین زمان انتظاردر لیست پذیرش وجود داشته باشد.

·        هدف ما در این مرکز، ارائه خدمات به بالاترین کیفیت و در حد استانداردهای روز دنیا و کسب رضایت مراجعین محترم می باشد. احترام به بیمار و همراهان جزء بدیهی ترین اصول اولیه کار و در سر لوحه این اهداف قرار دارد.

 

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 2068 بار

بازديدکنندگان امروز : 595 نفر

کل بازديدکنندگان : 9649986 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 4 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department