پاسخ به پرسش های متداول در خصوص انجام Pet Scan

  چه آمادگی هایی قبل از انجام اسکن لازم است؟

•    1 روز قبل از انجام اسکن یک غذای پر پروتئین و کم کربوهیدرات (نشاسته و قند) میل کنید. مصرف انواع گوشت ،پنير، كره وروغن بلامانع است .از مصرف برنج ،نان و غلات ،ماكاروني، سيب زميني،حبوبات، ذرت و شير خودداري كنيد .
•    1روز قبل از انجام اسکن فعالیت های فیزیکی خود را محدود کنید. از هرگونه پیاده روی شدید و یا دویدن خودداری كرده و كارسنگين انجام ندهيد، در حال استراحت باشيد .
•    8 ساعت قبل از انجام اسکن چیزی نخورید. نوشیدن آب بلامانع است. در صورتيكه قادر به رعايت ناشتايي طولاني مدت نيستيد ما را مطلع فرماييد. در موارد خاص امكان تقليل زمان ناشتايي ميسر مي باشد. در كودكان مدت ناشتايي 6 ساعت مي باشد .
•    روز قبل از انجام اسكن، در صورتيكه از نظر پزشكي محدوديتي براي مصرف مايعات نداريد، 6 تا 8 ليوان آب بنوشيد . در روز مراجعه نيز 1 تا 2 ليوان آب بنوشيد .
•    از مصرف آب طعم دار، قهوه، چای، ماء الشعیر حاوی کافئین و شکر، آدامس، آدامس ترک سیگار، آبنبات، قرص نعنا، آبمیوه، شربت سرفه و هرگونه مکمل های رژیمی حتی از انواع بدون قند آن خودداری کنید. مصرف این مواد می تواند بر روی نتایج اسکن شما تأثیر بگذارد.
•    داروهای خود را می توانید با آب میل کنید. اگر لازم است که داروی خود را با غذا میل کنید، با پزشک معالجتان مشورت نموده و مراتب را به بخش پذيرش PET-CT اعلام فرمائيد.
•    لطفاً درصورت ابتلا به اضطراب شدید، تشنج، ترس از مكان هاي بسته ، بارداری و یا حتی شک به آن و شیردهی در زمان ثبت نام، همكاران پذيرش در مركز پزشكي هسته اي فردوس را مطلع فرمایید.
•    لطفاً در صورتيكه به هردليل قادر نيستيد به مدت نيم ساعت بي حركت به پشت دراز بكشيد (دردشديد، سرفه مداوم، بي قراري واضطراب، حالت تهوع و استفراغ و.......) در زمان ثبت نام، همكاران پذيرش را مطلع فرماييد .
  رعایت چه مواردی در روز انجام اسکن لازم است؟
•    جون داروی شما باید از قبل سفارش داده شود لذا لازم است که بخش از قبل در جریان اسکن شما قرار گیرد. اگر به هر دلیلی نمی توانید در زمان تعیین شده در مرکز حضور داشته باشید خواهشمند است یک هفته قبل اطلاع دهید. در غیر این صورت هزینه پرداختی بابت رادیودارو غیر قابل برگشت خواهد بود.
•    لطفاٌ در ساعت تعیین شده در مرکز حضور داشته باشید. شاید لازم باشد در روزهای قبل محل مرکز را یک بار پیدا کرده و فاصله زمانی منزل تا محل بیمارستان را با توجه به وضعیت ترافیک تخمین بزنید. هر گونه تاخیر منجر به از دست رفتن نوبت شما خواهد شد.
•    اصل فرم درخواست اسكن PET و مستندات واريز وجه به بانك را به همراه داشته باشید.
•    اصل كليشه (خود عكس+ گزارش) کلیه تصویر برداری هاي قبلی شامل سي تي اسكن (CT)، ام آر آي (MRI)، سونوگرافی و یا اسکن پزشکی هسته¬¬ای را به انضمام نتايج پاتولوژي و شرح عمل به همراه داشته باشید.
•    لباس راحت و گرم بپوشید. اتاق اسکن ممکن است خنک باشد.
•    هیچ وسیله فلزی اعم از زیپ فلزی، دکمه های فلزی، کمربند، گل سر و زیورآلات و غیره همراه نداشته باشید.

•    استفاده از عینک، سمعک و دندان  مصنوعی بلامانع است.
•    لیست کلیه داروهای مصرفی خود را همراه داشته باشید. 

•    یک غذای سبک همراه داشته باشید تا بعد اتمام اسکن میل کنید.

  آیا قبل از اسکن نیاز به تزریق دارویی می¬باشد؟
•    قبل از انجام اسکن لازم است مقدار خیلی کمی از رادیوداروی تولید شده که تمامی تست های کیفی بر روی آن صورت گرفته است، از طریق وریدی به بدن شما تزریق گردد.
•    ماده تزریق شده شبیه به قند خوراکی در بدن شما عمل می کند. ماده رادیو اکتیو نیز نیمه عمر بسیار کوتاهی دارد به طوریکه بخش عمده آن قبل از خروج شما از بخش از بین می رود و یا ازطريق ادرار از بدنتان خارج می گردد. این تزریق در یک اتاق آرام و با نور کم در حالی که به روی تخت دراز کشیده اید انجام می گیرد.

•    لازم است که يك ساعت پس از تزریق برروی تخت دراز بکشید به طوریکه عضلات و کل بدن شما در آرامش باشد. در طول این مدت از هر گونه تولید صدا اعم از صحبت کردن، صاف کردن سینه و نیز جویدن حتی الامکان خودداری کنید.
•    همچنين ماده حاجب خوراکی برای افزايش دقت در تشخيص، براي شما تجویز مي شود كه بايستي در طول يك ساعت پس از تزريق و پيش از انجام اسكن، مطابق با دستورالعملي كه در بخش به شما اعلام خواهد شد، مصرف نمائيد.
•    در صورتيكه احساس اضطراب و يا سرما مي كنيد، در زمان ورود به بخش همكاران ما را مطلع فرماييد .

  روند انجام اسکن در مرکز PET-CT چگونه است؟
بعد از ورود به مرکز ابتدا پذیرش را از حضور خود مطلع فرمایید. مدارك درماني قبلي خود را شامل كليه تصاوير اسكن و MRI، لوح فشرده(cd) اسكن هاي قبلي (CT-Scan و يا PET-CTو MRI اسكن هاي پزشكي هسته اي )، نتيجه پاتولوژي و گزارشات آزمايشگاه و شرح عمل را به متصدي پذيرش تحويل دهيد.
سپس شما به اتاق فرد مسئول راهنمایی می شوید. در آنجا ابتدا مراحل انجام کار برایتان توضیح داده می شود و نيز اطلاعات مندرج در فرم شما مجددا بازبيني و تكميل مي گردد. سپس براي شروع خدمات اسكن، ابتدا براي تعویض لباس و پوشیدن گان مخصوص به رختكن و سپس به اتاق تزريق راهنمايي خواهيد شد. در اين اتاق، وزن، قد و قند خون شما اندازه گيري شده و ثبت مي شود.
همچنين جهت آماده نمودن شما براي تزريق، از دست شما رگ گرفته مي شود. سپس تزریق داروی رادیواکتیو انجام خواهد شد. شما به مدت 1 ساعت بعد از انجام این تزریق و قبل از انجام اسکن استراحت خواهید کرد. سپس شما به دستشویی راهنمایی می شوید و بعد از تخلیه مثانه به اتاق اسکن هدایت خواهید شد. در آنجا به روی تخت دستگاه هدایت می شوید. زمان تصویر برداری معمولا 20 تا 30 دقیقه خواهد بود. بعد از اتمام اسکن، تصاویر بازبینی خواهد شد و در صورت تأیید کیفیت اسکن، شما مجاز به خروج از مرکز می باشید.
لطفا تا قبل از اینکه به شما اجازه خروج داده نشده است مرکز را ترک نکنید.

  تصویر برداری چگونه انجام می شود؟
شما به آرامی بر روی تخت اسکن دراز می کشید و دستهای خود را بالای سر قرار می دهید. اگر قادر به انجام این کار نیستید پذیرش را در روز تعیین وقت خود مطلع فرمایید. در طول انجام اسکن بدون حرکت باشید. دستگاه فوتون های ساطع شده از مواد رادیواکتیو موجود در بدن شما را ثبت کرده و پردازش می کند و سپس اطلاعات حاصل از آنها را به صورت تصویر بازسازی می کند. بعد از اتمام تصویر برداری تصاویر ثبت شده بازبینی می شود و کیفیت تصاویر تأیید می شود. در طول مدت تصویر برداری هیچ گونه دردی احساس نخواهید کرد. کل این روند کمتر از نيم ساعت طول می کشد.
کل مدت زمان حضور بیمار در مرکز تصویر برداری از لحظه ورود تا لحظه خروج چقدر است؟
شما به طور  میانگین 2 ساعت و 30 دقیقه از وقت خود را به حضور در این مرکز اختصاص خواهید داد.
حال عمومی بیمار بعد از انجام اسکن چگونه است؟
حال عمومی شما بعد از اتمام اسکن کاملا خوب است.
مجاز به استفاده از هرگونه غذا و مایعات هستید. می توانید داروهای خود را میل کنید. بلافاصله بعد از اتمام اسکن شما قادر خواهید بود که کلیه فعالیتهای معمول روزانه خود را انجام دهید.
    بعد از انجام اسکن چه مراقبت هایی لازم است؟
•    هر چند حدود  60% داروی رادیو اکتیوی که به شما تزریق شده قبل از خروج از مرکز از بدنتان خارج شده و یا ازبین می رود ولی لازم است از تماس نزدیک با افراد خانواده و دوستان، به ویژه کودکان و خانم های باردار تا 24 ساعت بعد از تزریق خودداری فرمایید.
•    مایعات فراوان بنوشید و هر چه بیشتر ادرار کنید تا باقیمانده مواد رادیواکتیو سریعتر از طريق ادرار از بدنتان خارج شود.
•    بعد از استحمام محیط حمام را با آب بشویید.
•    بعد از استفاده از توالت حداقل 2 بار سیفون را بكشيد.
•    در صورت شیردهی، تا 24 ساعت بعد از انجام تزریق از شیر دادن به کودکتان خودداری فرمایید.
•    بعد از 24 ساعت اولین شیر خود را دوشیده و دور بریزید و سپس به کودکتان شیر دهید.

  توصیه هایی برای بیماران دیابتی:
•    از چند روز قبل رژیم غذایی و قندخون (سطح گلوکز سرمی) خود را تحت کنترل قرار دهید. براي انجام اين نوع تصويربرداري مي بايست قندخون (سطح گلوكزسرمي ) شما زير 150 mg/dl باشد. سطوح خيلي بالاي قندخون (گلوكزسرم خون ) منجر به رقيق شدن گلوكز راديواكتيو تزريقي (نوعي قند مصنوعي ) در بدن شما و بروز اختلال در نتايج اسكن خواهد شد.
•    داروهايي كه براي كنترل قند خون مصرف مي نمائيد را با دقت به همكاران پذيرش اطلاع داده و دستورالعمل جديد براي مصرف داروي خود در روز انجام اسكن را دريافت نمائيد.
•    اگر مبتلا به دیابت (قندخون) بوده و انسولين مصرف مي نمائيد، نباید انسولین خود را مطابق روزهای عادی مصرف کنید چون باید ناشتا بمانید. لطفاً در این مورد با پزشک خود و همكاران پذيرش بخش، مشورت کنید و دستورات لازم در خصوص نحوه مصرف انسولین را در روز انجام اسکن دریافت نمایید. چنانچه برای کنترل دیابت ( قندخون) از قرص متفورمین (گلوکوفاژ) استفاده می نمایید، از سه روز قبل از انجام اسکن با مشورت پزشک خود، مصرف آن را قطع نمایید.
توصیه هایی برای مادران باردار:

تشعشعات اندک ناشی از ماده رادیواکتیو تزریقی برای جنین در حال رشد شما خطرناک است. به خصوص در سه ماهه اول بارداری این مطلب حائز اهمیت بیشتری است. دفع قند رادیواکتیو از کلیه ها و تجمع آن در مثانه که در مجاورت نزدیک با رحم است انجام این اسکن را در خانم های باردار با خطر بیشتری مواجه می کند.
       لذا در صورت هرگونه شک به بارداری و یا بارداری قطعی حتماٌ پزشک معالج و پرسنل پذيرش يا پزشک مرکز CT   PET- را مطلع فرمایید.  
توصیه هایی برای مادران شیرده:
داروی رادیواکتیوی که به شما تزریق می شود به میزان کمی در شیر ترشح می شود و به  نوزاد شما منتقل می گردد که می تواند او را در معرض تشعشعات ناخواسته قرار دهد.
لذا توصیه ما این است که در صورت شیردهی، بلافاصله قبل از انجام تزریق کودکتان را به طور کامل شیر دهید و آنگاه به مدت 24 ساعت بعد از انجام تزریق از شیر دادن به کودکتان خودداری فرمایید. در طی این مدت مرتب شیر خود را بدوشید و دور بریزید. بعد از 24 ساعت نیز ابتدا شیر خود را دوشیده و دور بریزید و سپس به کودکتان شیر دهید. به خاطر داشته باشید در آغوش گرفتن کودک برای شیر دادن در 24 ساعت اول بعد از تزریق داروی رادیواکتیو، (چه از طریق سینه و چه از طریق شیشه و یا هر وسیله دیگر) بیش از میزان رادیواکتیو ترشح شده در شیرتان کودک را در معرض تشعشعات غیر ضروری قرار می دهد.
می توانید 48 ساعت قبل از انجام اسکن شروع به دوشیدن و ذخیره شیر خود طبق دستور پزشک متخصص اطفال کنید تا در 24 ساعت اول بعد از تزریق برای تغذیه کودکتان استفاده نمایید.
اگر نیاز به تزریق داروهای آرامبخش/خواب آور دارید.
اگر مبتلا به اضطراب شدید و یا ترس از مکان بسته هستید و یا براي بيحركت ماندن حین انجام CT اسکن و یا MRI دچار مشکل هستيد، موضوع را با همكاران پذيرش بخش مطرح نمائيد تا در مورد مصرف داروهای آرامبخش و یا خواب آور با پزشك بخش، مشورت شود. در این صورت داروی شما  قبل از انجام اسکن تجویز خواهد شد.  بعد از آن لازم است یک نفر همراه، شما را تا منزل همراهی کند. از رانندگی در این شرایط خودداری فرمایید.
  نکاتی که لازم است قبل از انجام اسکن (روزپذيرش يا ثبت نام )همكاران ما در واحد پذيرش را در جریان قرار دهید:
1-    اگر در 3 هفته اخیر شیمی درمانی شده اید
2-    اگر در 3 ماه اخیر رادیوتراپی شده اید
3-    اگر در چند هفته اخیر جراحی شده اید
4-    اگر باردار و یا مشکوک به آن هستید
5-    اگر شیر دهی دارید
6-    اگر سابقه هرگونه حساسیت و آلرژی دارید
7-    اگر مبتلا به تشنج هستید
8-    اگر در 2 هفته اخير تصويربرداري با ماده حاجب انجام داده ايد
9-    اگر قادرنيستيد به مدت 1 ساعت بي حركت در حالت خوابيده به پشت دراز بكشيد (به دليل دردشديد، اضطراب، سرفه مداوم، تهوع، استفراغ و ....)
10-    در صورت ابتلا به بي اختياري
11-    در صورت ابتلا به هرگونه بيماري زمينه اي مزمن
12-    در صورت مصرف طولاني يا كوتاه مدت كورتون
آیا بیمار می تواند در صورت تمایل شخصي را به عنوان همراه با خود داشته باشد؟
بهتر است یک نفر به عنوان همراه با خود داشته باشید. در صورت نیاز به استفاده از داروی آرامبخش حضور یک همراه از زمان تزریق تا رسیدن به منزل الزامی است. ایشان در زمان انجام اسکن شما در سالن انتظار خواهند بود. خواهشمند است بیش از 1 نفر به عنوان همراه نداشته باشید. از آوردن کودکان و خانم های باردار به عنوان همراه جداٌ خودداری فرمایید.

  آیا انجام اسکن عوارضی دارد؟
در حال  حاضر سالانه 2 میلیون PET-CT در سراسر دنیا انجام می شود. تا کنون عارضه ای از تزریق قند نشاندار و سایر داروهای PET گزارش نشده است. این روش کاملا غیر تهاجمی است. این دارو نیمه عمر بسیار کوتاهی دارد و طی24 ساعت تاثیر آن از بین می¬رود.
میزان اشعه ای که بیمار دریافت می کند چقدر است؟
میزان تشعشع دریافتی بیمار در محدوده تشخیصی از استانداردهای بین المللی پذیرفته شده تبعیت می کند و در صورت عدم بارداری و شیردهی ضرری متوجه شما نخواهد کرد. به علاوه از آنجا که قند رادیواکتیو از طریق کلیه ها و مثانه دفع می شود،  لذا مصرف هر چه بیشتر آب و مايعات و دفع هرچه بیشتر ادرار میزان تشعشع دریافتی شما را به حداقل خواهد رساند.
آیا نیاز به تعیین وقت قبلی می باشد؟
بله. چون داروی شما باید از قبل سفارش داده شود لذا لازم است که بخش از قبل در جریان اسکن شما قرار گیرد. اگر به هر دلیلی نمی توانید در زمان تعیین شده در مرکز حضور داشته باشید خواهشمند است یک هفته قبل اطلاع دهید. در غیر اینصورت هزینه پرداختی بابت رادیو دارو غیرقابل برگشت خواهد بود.


  آیا هزینه اسکن تحت پوشش بیمه قرار دارد؟
بیمه های طرف قرارداد:
•    بيمه بانكها شامل بانك كشاورزي، بانك ملي، بانك ملت، بانك رفاه كارگران، بانك صادرات، بانك تجارت، بانك مركزي وبانک صنعت و معدن
•    بيمه صندوق بازنشستگان شركت نفت
كل هزينه اسكن را تحت پوشش قرارداده اند. لذا بيماران تحت پوشش اين بيمه¬ها صرفا با اخذ معرفي¬نامه از شركت بيمه خود و بدون پرداخت هزينه مي¬توانند اسكن را انجام دهند.
بيماران تحت پوشش بيمه¬هاي تكميلي همچون بيمه ايران، بيمه دانا، بيمه آسيا و ... پس از واريز كل مبلغ و انجام اسكن مي توانند با در دست داشتن اصل جواب و اصل رسيد واريز وجه به شعبات بيمه خود مراجعه و بخشي از هزينه را دريافت نمايند
حاضر شدن نتیجه اسکن چقدر طول می کشد؟
اسکن شما توسط متخصصین بازبینی شده و شما می توانید  بعد از 3 تا 4 روز کاری نتیجه آن را دریافت کنید.

 

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 11907 بار

بازديدکنندگان امروز : 506 نفر

کل بازديدکنندگان : 9654044 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 6 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department