بخش  اورژانس :

موقعیت مکانی :این بخش در قسمت جنوبی بیمارستان و جنب درمانگاهها قرار گرفته است.
اين بخش دارای35 تخت است.15 تخت اورژانس بستری بیماریهای تنفسی ، 8 تخت بستری بیماریهای قلبی ، 4 تخت ایزوله ، 4 تخت ICU ( اتاقهای ایزوله و ویژه جداگانه در فضای اورژانس قرار گرفته اند . ) یک اتاق CPR – یک اتاق پروسیجر . 4 تحت برای موارد تحت نظر
اين واحد به صورت شبانه روزي فعال است .
بخش اورژانس در 24 ساعت توسط دو پزشک عمومی ( اسکرین ) و دو دستیار داخلی ، یک انترن ، یک فلوی داخلی و تحت نظارت فوق تخصص داخلی ریه ( دکتر عاطفه عابدینی ) اداره می شود .
بيماران مراجعه كننده به اين واحد عمدتاً شامل بيماران با مشكلات داخلي ريه ، قلبي ، جراحي توراكس ، انكولوژي ، عفوني ، اطفال ، ENT  ، نفرولوژی و موارد جنرال که دسترسی به این بیمارستان دارند .مي باشند .
بیماران به محض ورود توسط پرستاران تریاژ  بررسی و بسته به نوع سطح تریاژ به گروههای زیر دسته بندی می شوند :
1.    بیمارانی که نیاز به احیای قلبی ریوی دارند .
2.    بیمارانی که نیاز به ارزیابی سریع توسط پزشک داشته و به اتاق درمان هدایت می شوند .
3.    بیمارانی که تحت نظر قرار گرفته ، ویزیت رزیدنت و فلوی مربوطه انجام می شود و پس از انجام اقدامات کلینیکی و پاراکلینیکی تعیین تکلیف می شوند .
4.    بیمارانی که نیاز به بستری در اتاق ایزوله دارند .
5.    بیمارانی که قابل ترخیص می باشند . (در صورت ثابت بودن وضعيت ، بیمار  با دستور دارويي مرخص مي شود .)
در صورت نياز به بستري شدن ، با توجه به وجود تخت خالي ،  بيماران در بخش هاي مرتبط بستري مي شوند و در صورتي كه تخت خالي موجود نباشد تا تعيين تكليف نهايي توسط سرويس مربوطه در اورژانس تحت نظر مي باشند .
بیمارانی که نیاز به تخت های ویژه داشته باشند ، با انجام مراقبت های ویژه پزشکی و پرستاری در اتاق ICU بستری می شوند .
در صورتيكه بيمار نياز به انتقال مراكز ديگر را داشته باشد ، از مراكز مربوطه پذيرش گرفته شده و بيمار به آن مركز منتقل مي شود.
 .بيماراني كه در شيفت صبح مراجعه نموده و مورد اورژانس نداشته باشند ، به درمانگاه مربوطه راهنمايي مي شوند .
بيمارانی که بعد از مراجعه به اورژانس و انجام تریاژ در صورت سرپایی  بودن برای دريافت كد كامپيوتري و تشكيل پرونده از صندوق قبض راهنمایی و به اورژانس مراجعه ميكنند و توسط پزشك اورژانس ويزيت مي شوند.
بيمارانی  که بعد از مراجعه به اورژانس و انجام تریاژ  نیاز به اقدامات فوری داشته باشند ، سریعاً تحت نظر قرار گرفته و اقدامات مربوط به پذیرش توسط همراه و در صورت نبودن همراه توسط منشی بخش انجام می گیرد .
بیماران اتاق ایزوله :
- بیماران مشکوک به بیماری سل : برای این بیماران در 3 روز متوالی اسمیر خلط فرستاده می شود . این بیماران روزانه توسط سرویس عفونی ویزیت شده و در در صورت مثبت شدن نمونه اول ، دستور بستری در بخش TB داده می شود .  درصورت منفی شدن نمونه اول ، تا آماده شدن جواب نمونه سوم در اتاق ایزوله تحت نظر و تعیین تکلیف بعد از آن انجام می شود .
- بیماران خلط مثبت : بیمارانی که با جواب خلط  مثبت از درمانگاه عفونی و سرپایی مراجعه به اورژانس ، به علت نبودن تخت خالی در بخش های TB با توجه به نیاز بستری فوری ، در اتاق ایزوله تحت نظر قرار می گیرند .در بخش اورژانس خدمات نوار قلب ، تزريقات ، پانسمان به صورت سر پايي انجام مي شود . 

در شیفت صبح مشاوره ها با درمانگاه مربوطه هماهنگ شده و در صورت نیاز به درمانگاه مربوطه فرستاده می شود یا پزشک مشاور به اورژانس مراجعه کرده وبیمار را ویزیت می کند .
سی تی اسکن وسونو گرافی :در موارد اورژانس بلافاصله با این واحد ها هماهنگ و بیمار بلافاصله فرستاده می شود در شیفت عصر وشب رزیدنت مربوطه با رزیدنت رادیولوژی هماهنگ وسپس انجام می شود.
در موارد غیر اورژانس در صورت بستری در بخش انجام می شود در صورت ماندن بیمار در اورژانس در روزهای بعد طبق نوبت انجام میشود.
بیماران نیاز مند به خدمات اطاق عمل که در اورژانس تحت نظر هستند پس از انجام مشاوره جراحی طبق هماهنگی با اطاق عمل در ساعت تعیین شده به اطاق عمل منتقل می شوند.
بیماران تحت نظر اورژانس که بستری می شوند حتما توسط پرستار آن شیفت و کمک بهیار و بیمار بر به بخش مربوطه منتقل می شوند.
بیماران نیازمند به مراقبت های ویژه (ICU جنرال):
در بخش اورژانس یک اطاق 4 تخت جهت بیماران نیازمند به مراقبت های ویژه در نظر گرفته شد است که زیر نظر اتندینگ بخش مراقبت های ویژه و پزشکان داخلی ریه می باشد.
رئیس اورژانس :  دکتر آیدین پیرزه
  سرپرستار اورژانس : علی تقی پور

تعداد پرسنل : تعداد پرسنل این بخش شامل 27 نفر کارشناس پرستاری -  4 نفر کارشناس فوریت ها –4 نفر پرستار تریاژ -  16نفرکمک بهیار – 7نفر منشی (3منشی برای شیفتهای کاری و یک نفر ثابت صبح  3 نفر برای قسمت اسکرین و پذیرش بیماران) می باشند .

 

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 2066 بار

بازديدکنندگان امروز : 747 نفر

کل بازديدکنندگان : 6986606 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 2 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department