اتاق عمل
موقعيت مكاني : درضلع شمالي بيمارستان و داراي سه درب ورودي مي باشد . درب ورود بيماران در سمت بخش جراحي و ICU , درب ورود پرسنل در سمت راهروي ورودي طبقه همكف ( كه اسپيرومتري , برونكوسكوپي قرار دارد ) و درب سوم كه مربوط به دپارتمان بيهوشي و ورود بيماران سرپايي مي باشد در ضلع شمالي اتاق عمل و مشرف به طبقه همكف مي باشد .
فعاليت اين بخش در سال 1361 با اعمال جراحي توراكس  آغاز شده و  در سالهاي بعد جراحي عمومي نيز به اين اعمال جراحي اضافه شد در حال حاضر عمل های جراحی توراکس - ENT – جراحی قلب - پیوند ریه و قلب و همچنین هاروست انجام می شود
فضاي اتاق عمل به دوقسمت نيمه تميز(محوطه خارجي  ) و تميز  (محوطه داخل  ) تقسيم بندي شده است .
محوطه خارجي شامل: انبار ،ايستگاه منشي، اتاق جراح، رختكن كاركنان، آبدارخانه، اتاق استراحت كاركنان و ريكاوري مي‌باشند.در محوطه اصلي اتاق عمل، و اسكراپ، پكينگ و 5 اطاق عمل مي‌باشد . نحوه پذيرش بيماران:
بيماراني كه تحت عمل جراحي قرار مي گيرند دو دسته مي باشند:
  1- بيماران الکتیو   2- بيماران اضطراري  (اورژانسي )  3- هاروست  4- بیماران کاندید پیوند قلب و ریه
بيماران معمولي شامل بيماران سرپايي و بستري مي‌باشند، عمل جراحي بيماران سرپائي به اين صورت مي‌باشد كه در ابتدا بيمار توسط پزشك درمانگاه  معاينه مي‌شود و در صورت تشخيص پزشك به عمل جراحي چك ليست بيمار كه شامل اسم و سن و جنس و نوع عمل مي‌باشد به اتاق عمل ارجاع داده مي شود و در آنجا هماهنگي‌هاي لازم در مورد تاريخ عمل و موارد ديگر انجام مي‌شود .
در مورد بيماران بستري، بيمار ابتدا در بخش بستري شده و بعد از انجام آزمايشات و بررسيهاي لازم و تشخيص نهايي ، نوع عمل تعيين شده و سپس به اتاق عمل فرستاده مي شود .
بيماران اورژانس از ديگر موارد تحت پوشش عمل جراحي مي‌باشند. در اين موارد بيماران فوراً از واحد اورژانس به اتاق عمل منتقل و اقدامات لازم در مورد برنامه عمل جراحي آنها با توجه به شرايط خاص انجام مي‌شود .
سرويس دهي اتاق عمل با 5 اطاق فعال براي بيماران معمولي، 6 روز در هفته و براي بيماران اورژانسي،7 روز مي باشد و 4 تخت فعال برای ریکاوری دارد که این تخت ها مجهز به سیستم مانیتورینگ می باشد .
درحال حاضر اتاق عمل با آخرين وسايل پيشرفته و تجهيزات جديد كه شامل توراكوسكوپ، ليزر و انواع آندوسكوپي مي‌باشد بصورت مستمر در اختيار بيماران اين مركز قرار دارد .
رئیس اتاق عمل : دکتر عزیزاله عباسی
سرپرستار اتاق عمل : زهره نظری یزدی

تعداد پرسنل : تعداد پرسنل این بخش شامل 1 نفر کارشناس پرستاری –20  نفر کارشناس بیهوشی – 19 نفر کارشناس اتاق عمل  –4 نفر پرفیوژنیست  - یک نفر کاردان مامایی -  4 نفرکمک بهیار –  3  نفر منشی می باشند .

 

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 969 بار

بازديدکنندگان امروز : 822 نفر

کل بازديدکنندگان : 6986681 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 2 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department