صفحه اصلي > ریاست > درباره مرکز > احداث کاخ مظفری 
 
 

احداث كاخ مظفري

مظفر الدين شاه كه در زمان ولايتعهدي خود در تبريز اقامت داشت به بيماري سل مبتلا بود. با توجه به اينكه در آن زمان دارويي براي سل وجود نداشت پزشكان فرانسوی توصيه كردند تا وليعهد در مكاني خوش آب و هوا سكونت نمايد.

پس از بررسي نقاط مختلف تهران قريه دارآباد براي اسكان مظفرالدين شاه انتخاب شد. «علي اصغر خان اتابك اعظم» در سال 1319 ه-ق مطابق با 1273 شمسي باغ بزرگي را در قريه دارآباد به مساحت 260 هزار متر مربع خريداري كرد. به دستور «محمد خان حكيم الملك»، وزير دربار عمارت زيبايي در آن بنا شد و به كاخ شاه آباد معروف گشت.

عمارت مذكور با طراحي فرانسوي و از نوع كلاه فرنگي در 2 طبقه ساخته شد. سقف آن داراي شيرواني و خرپاي چوبي است و تنها كاخ قاجاري است كه سقف آن بيضي شكل است. آيينه كاري و گچ بري هاي زيباي دو اتاق از اين بنا از شاهكارهاي دوران قاجار به شمار مي رود. در مقابل عمارت آب نماي رنگي به شكل كلاه خود جنگي ساخته اند. از ديگر تزيينات اين بنا گچ بري هاي گلويي ديوارهاي هر طبقه، سر ستون هاي پلكاني و تزيينات چوبي است كه به صورت لمه كوبي در طبقه فوقاني و در پنجره هاي طبقه پايين ديده مي شوند.

پس از فوت مظفرالدين شاه به تدريج اين مركز به آسايشگاهي براي بيماران مسلول تبديل شد و بعدها پس از تغيير حكومت اين زمين و ساختمان كاخ بدون استفاده مانده بود تا اينكه  دكتر مسيح دانشوري در سال 1310 شمسي يك مدرسه پرستاري در آن احداث كرد و متعاقب اين اقدام در دهه بيست ساختمان‌هاي متعددي توسط وزارت بهداري وقت، بعضي موسسات ديگر(بانک ملی ایران، شرکت دارایی وقت و...) و اشخاص خير در محوطه بنا شد(از جمله ساختماني قديمي كه به ساختمان«فخرالدوله» مشهور است و توسط «بانو فخرالدوله» دختر مظفرالدين شاه احداث شده است ايشان بانويي خير بود و آسايشگاه كهريزك توسط وي احداث گرديد). همچنين ساختمان بخش هاي بيماران مسلول توسط مهندسان آلماني با معماري خاص طراحي و به شكل بال خميده ساخته شد.

 

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 2798 بار

بازديدکنندگان امروز : 6293 نفر

کل بازديدکنندگان : 7606278 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 4 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department