صفحه اصلي > ریاست > درباره مرکز > دکتر مسیح دانشوری که بود؟ 
 
 

دكتر مسيح دانشوري كه بود؟

«سيدعلي دانشوري» پدر دكتر مسيح دانشوري از اهالي نيشابور؛ طبيبي حاذق، مشهور و ملقب به «حافظ الصحه مجدالحكماء» بود. پدر بزرگ مسيح دانشوري نيز از افراد سرشناس و علمای مذهبي نيشابور و به‌نام «سيد اسماعيل محض‌اله» بوده است.

تولد «مسيح دانشوري» در سال 1278 در نيشابور ذكر شده است و بستگان و نزديكان وی مي‌گويند كه تولد اين فرزند از ابتدا موجب خرسندي و علاقه زياد «مجدالحكماء» بوده است هنگامي كه همسر مجد الحكما(مادر مسيح دانشوري) باردار بود، روزي در يك مجلس خانوادگي، مجدالحكماء تفالي به ديوان حافظ مي‌ زند به اين نيت كه آيا بچه دختر است يا پسر. اين شعر مي‌آيد: "مژده اي ‌دل كه مسيحا نفسي مي‌آيد كه ز انفاس خوشش بوي كسي مي‌آيد" به اين دليل مجدالحكماء مي‌گويد كه نوزاد پسر خواهد بود و اسم وي را مسيح‌ مي‌گذارند.

سه سال بعد از تولد مسيح،‌ خانواده وي از نيشابور به ترشيز (نام قبلي كاشمر) مي‌روند و در آنجـا سكونت مي‌كنـند. مسيــح تا كــلاس 6 دبستان در ترشيز تحصيل مي‌كند و بعد پدرش وي را براي ادامه تحصيل به مشهد مي‌فرستد. بعد از دو سال تحصيل در مشهد،‌ مسيح دانشوري به پيشنهاد و كمك مالي والي مشهد براي ادامه تحصيل در فضاي مناسب تر به تهران فرستاده مي‌شود و در مدرسه «سن لوئي» تحصيلات خود را تا 17 سالگي دراين مدرسه ادامه مي دهد. (در آن زمان در تهران فرانسوي‌ها به كمك مبلغين مذهبي خود دو مدرسه «سن لوئي» « ژاندارك» را در تهران داير كرده و اداره مي كردند)

ورود به حرفه پزشكي و راه اندازي بيمارستان ريوي

مسيح در همان سال به پدر خود اصرار مي كند كه بايد در رشته طب تحصيل كند و براي اين كار بايد به فرنگ برود پدر مسيح با كمك‌گرفتن از امير قائن (امير شوكت الملك علم، پدر اسدالله علم وزير دربار و نخست‌وزير محمدرضا پهلوي) كه به‌واسطه طبابت با ايشان آشنايي داشته، وي را در سال 1302 به فرانسه مي‌فرستد تا در رشته طب به تحصيل ادامه دهد. دكتر مسيح دانشوري پس از خاتمه تحصيلات در رشته بيماريهاي ريوي و سل از فرانسه مراجعت مي كند و بيمارستان  فعلي را محلي مناسب براي تبديل به يك مركز استراحت و درمان بيماران مبتلا به سل يافت و در اين زمينه تلاش فراواني كرد و در 26 مرداد ماه 1316 شمسي اين مركز رسما به عنوان آسايشگاه سل شاه آباد افتتاح شد. پس از آن دكتر مسيح دانشوري با همتي والا به معالجه و درمان بيماران مبتلا به سل پرداخت و در اين راه از هيچ تلاشي فروگذار نكرد. او زمينه ساز جذب متخصصين جراح ريه از خارج(نظير دكتر صادق قاضي) شد و سرانجام توانست آنجا را به صورت يك آسايشگاه مطابق با استاندارهاي زمان براي بيماران سلي تبديل نمايد تا درمان هاي متداول آن روز در آنجا صورت بگيرد.

منابع

  • كتاب تاريخچه شروع و پيشرفت جراحي قفسه سينه در ايران، تاليف و گردآوري: دكتر عزيز الله عباسي
  • مصاحبه با خانم پريوش رزاق منش، خواهر همسر دكتر مسيح دانشوري)
مشاهده تصاویر نمای داخل و خارج کاخ مظفری

 

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 5266 بار

بازديدکنندگان امروز : 5874 نفر

کل بازديدکنندگان : 7605859 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 8 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department