صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

واقعیاتی تلخ درمورد دخانیات/سیگار؛

بمبی که هر نخ آن ۳ دقیقه از عمرتان می کاهد

رییس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات  پژوهشکده سل و بیماریهای ریوی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری از فعالیت ۲۴ساعته سامانه هوشمند تلفن گویای این مرکز برای ارایه خدمات رایگان مشاوره ای به متقاضیان ترک دخانیات خبر داد و گفت: حدود ۳۰ درصد آقایان و ۲۰ درصد خانم های بالای ۱۵ سال در کشور مصرف دخانیات دارند.
دکتر غلامرضا حیدری رییس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات درچهارمین روز از هفته ملی بدون دخانیات(۲۵ تا ۳۱ خردادماه ۹۸) در گفتگو با روابط عمومی اعلام کرد: حدود ۳۰ درصد آقایان و ۲۰ درصد خانمهای بالای ۱۵ سال در کشور مصرف دخانیات دارند.
 به گفته وی شعار امسال سازمان بهداشت جهانی برای روز جهانی بدون دخانیات «اجازه ندهید سیگار نفستان را بگیرد» است که بر اثرات بیماری زایی ریوی ناشی از مصرف دخانیات متمرکز شده است.
 رییس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه با اشاره به نتایج مطالعات انجام شده در کشور گفت: بطور متوسط ۱۵-۱۰ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال کشور مصرف روزانه سیگار دارند که این عدد در مردان حدود ۲۰ درصد و در زنان حدود ۲ درصد است.
 وی با ذکر این موضوع که درصورت افزودن آمار مربوط به مصرف قلیان؛ حدود ۳۰ درصد آقایان و ۲۰ درصد خانمهای بالای ۱۵ سال در کشور مصرف دخانیات دارند، مصرف گه گاه قلیان در هر دو قشر زن و مرد و به ویژه زنان را بسیار بالاتر ونگران کننده عنوان کرد. زیرا مصرف تفننی قلیان در سالهای آتی مبدل به مصرف سیگار می شود و همچنین بیماریزایی ناشی از قلیان بسیار شدیدتر خواهد بود.
 به گفته رییس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه ۴ درصد پسران ۱۵ ساله و ۱ درصد دختران ۱۵ ساله مصرف روزانه سیگار دارند درحالی که آمار مصرف  قلیان در هر دو جنس ۱۰ درصد است و در این رده سنی خطر افزایش مصرف دخانیات به شکل قلیان را مشاهده می کنیم.
 میانگین سن شروع مصرف دخانیات در کشور به ۱۴ سال رسیده است
دکتر حیدری براساس نتایج تحقیقات از پایین آمدن سن شروع مصرف دخانیات در دهه های اخیر در جهان و ایران خبر داد و گفت: میانگین سن شروع مصرف روزانه دخانیات در کشور در دهه ۵۰ حدود ۲۰ سال، در دهه های ۷۰-۶۰ به حدود ۱۸-۱۷ سال رسید و متاسفانه امروزه میانگین سن شروع مصرف دخانیات در کشور به ۱۴ سال رسیده است که تقریبابا آمار سایر کشورها برابر است.
 تاکید بر اجرای برنامه های پیشگیری از شروع مصرف دخانیات از مدارس ابتدایی
وی تاکید کرد: اجرای برنامه های پیشگیری از شروع مصرف دخانیات یا همان نه گفتن به تجربه دخانیات، باید در ایران و سایر کشورها از سنین پایین و مدارس ابتدایی آغاز شود.
 
با هر پک قلیان ۵۰۰ سی سی دود وارد ریه ها می شود
به گفته دکتر حیدری براساس نتایج مطالعات اخیر، عوارض زیان آور مصرف قلیان را بسیار بیشتر از سیگار است زیرادر هر پک قلیان حدود ۵۰۰ سی سی و در هر پک سیگار حدود ۵۰ سی سی دود وارد بدن مصرف کننده می شود. بنابراین میزان مواجهه فرد با دود قلیان ۱۰ بار بیشتر است. همچنین فرد سیگاری حدود ۱۵-۱۰ پک به سیگار می زند در صورتی که در هنگام مصرف قلیان به ۱۵۰-۱۰۰ پک می رسد.
وی یک وعده قلیان را معادل با مواجهه فرد با دود ۱۰۰ نخ سیگار برشمرد و افزود: این نکته که عبور دود از میان آب قلیان باعث تسویه آن می شود یک باور غلط است زیرا دود مرطوب باعث افزایش جذب مواد سمی در بدن می شود. تنکابوی قلیان نیزحاوی مواد معطر یا اسانس های زیادی است که شرایط تجزیه و ترکیب مواد سمی را مهیا می کند، همچنین ذغال روی قلیان منوکسیدکربن بالاتری دارد بنابراین قلیان یک روش مصرف دخانیات با بیماریزایی بیشتر است.
 هر نخ سیگار ۳ دقیقه از عمر فرد می کاهد
وی با ذکر این نکته که مطالعات جهانی نشان داده متوسط عمر افراد سیگاری ۱۰ سال کمتر از افراد غیرسیگاری است گفت: زنان سیگاری ۹ سال و مردان سیگاری ۱۱ سال زودتر از افراد غیرسیگاری همجنس خود فوت می کنند. بنابراین می توان گفته هر نخ سیگار ۳ دقیقه از عمر فرد سیگاری می کاهد.
 بهبود عوارض تنفسی از لحظه ترک دخانیات آغاز می شود
دکتر حیدری با توصیه افراد به اجتناب ازاولین تجربه استعمال دخانیات اعلام کرد: افراد سیگاری برای ترک مصرف دخانیات می توانند با مراجعه به مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مشاوره های درمانی نسبت ترک دخانیات اقدام کنند.
به گفته وی از همان لحظه که فرد مصرف دخانیات را ترک می کند، سیستم ترمیم بدن فعال شده و اقدام به پاکسازی می کند و هرچه فرد دیرتر نسبت به ترک دخانیات اقدام کند زمان بیشتری طول می کشد که بدنش ترمیم شود.
دکتر حیدری افزود: معمولا ظرف ۳ ماه پس از ترک دخانیات ظرفیت های هوایی  تنفسی فرد به شکل نرمال برمی گردد، پس از یکسال خطرات بیماریهای قلبی در وی برابر با افراد غیرسیگاری می شود و بعد از ۳ سال بروز بیماریهای ریوی نیز در آنان تقریبا مشابه افراد غیر سیگاری می شود و خطر بروز سرطانها نیز پس از ۵-۳ سال در آنان همانند افراد غیرسیگاری می شود.
 سامانه هوشمند تلفن گویای مرکز تحقیقات دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی شبانه روزی فعال است
رییس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه در ادامه سخنان خود اظهار داشت: سامانه هوشمند تلفن گویای مرکز تحقیقات دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی « ۲۷۱۲۲۰۵۰ » در همه روزهای هفته بصورت ۲۴ ساعته فعال است و بصورت رایگان به مشاوره، ارزیابی افراد، تجزیه و تحلیل  اطلاعات و ارایه راهنمای ترک دخانیات می پردازد.


١٣:٥٥ - چهارشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٧٩٥٨٩    /    تعداد نمایش : ٢٣٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج




آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 990014 بار

بازديدکنندگان امروز : 1051 نفر

کل بازديدکنندگان : 7659352 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 4 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department