صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دخانیات سالانه جان ۸ میلیون نفر را در جهان می‌گیرد

رییس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سالانه در جهان حدود هشت ميليون نفر بر اثر استعمال دخانيات می ميرند، یکسان سازی و ساده سازی بسته بندی محصولات دخانی را یکی از راهکارهای موثر برای جلوگیری از تبلیغ و ترویج مصرف دخانیات دانست.


دکتر غلامرضا حیدری رییس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه در گفت و گو با روابط عمومی با اشاره به نامگذاری یک روز در هفته سلامت (۲۳ اردیبهشت) با عنوان اهمیت نقش مردم، مسئولان، سمن‌ها در کاهش و کنترل مصرف دخانیات اظهار کرد: سالانه در جهان حدود هشت ميليون نفر بر اثر استعمال دخانيات می ميرند و در آينده اين تعداد روبه‌رشد خواهد بو
 وی افزود: در اغلب كشورها، جوانان مصرف‌كننده در حال حاضر، همان افراد سالمند و يا ميانسال ساليان بعدی هستند كه حدود ۱۰ ميليون مرگ سالانه در اثر مصرف سيگار خواهند داشت
این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که  تقريبا ۵۰۰ ميليون نفر از افرادی که در حال حاضر زنده هستند در انتظار مرگ ناشی از استعمال دخانيات خواهند بود تاکید کرد: ۲۵۰ ميليون از اين مرگ ها در ميانسالی خواهد بود.
رییس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه افزود: سيگار بزرگترين علت مرگ در بالغين در كشورهای پيشرفته است بطوری که موجب يک سوم علل مرگ مردان در ميانسالی است.
وی با اشاره به این که استعمال سيگار می‌تواند از راه‌های مختلف موجب مرگ شود توضیح داد: در كشورهای پيشرفته حدود ۲۴ درصد مرگهای مردان و حدود ۷ درصد مرگ  و میر در زنان بر اثر سيگار برآورده شده و این ميزان در حال افزايش است.
دکتر حیدری ادامه داد: برای مردان اين درصدها به بيش از ۴۰درصد در بعضی از کشورهای اروپای مرکزی و شرقی می‌رسد.
 رییس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه با اشاره به این که ميزان متوسط كاهش مورد انتظار عمر سيگاری‌ها هشت سال است، افزود: دود سيگار  شامل هزاران ماده شيميايی است كه اکثريت آنها سم ناميده می‌شوند و تعدادی از آنها باعث صدمه به عروق می شوند، بنابراين اين فرآورده‌ می ‌تواند در هر نقطه‌ای از بدن مشکلاتی را به وجود آورد.
کاهش قدرت تولید مثل؛ نتیجه تماس مزمن با دود سیگار
این عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر این که تنفس دود ناشی از سوختن سيگار افراد سيگاری باعث ايجاد سيگاريهای تحميلی می شود و خطرات جدی را دربرخواهد داشت خاطرنشان کرد: كودكان و افرادی كه به طور مزمن در تماس با اين دود سیگار هستند، با کاهش قدرت توليدمثل روبه رو خواهند شد.


٢٢:٤٣ - يکشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٤٠١    /    عدد : ١١٦٥٨٣    /    تعداد نمایش : ٨٢٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 1295365 بار

بازديدکنندگان امروز : 453 نفر

کل بازديدکنندگان : 13702616 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر

همایشها و مناسبتها
تازه های پرتال

 


 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department