صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

چرا همچنان پوشیدن ماسک را باید جدی گرفت؟

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که چهره کرونا  تغییر کرده و وارد مرحله ای دیگر شده، گفت: همچنان واکسیناسیون عمومی، رعایت فاصله اجتماعی و پوشیدن ماسک برای قطع و یا کاهش زنجیره ویروس کرونا باید رعایت شود.
دکتر علیرضا ناجی در گفت و گو با روابط عمومی با اشاره به این که متاسفانه تلقی عموم مردم بر تمام شدن کرونا حاصل اطلاع رسانی و برداشت های نادرست مبنی بر پایان کروناست اظهار کرد: نتیجه این اطلاع رسانی‌های نادرست، کاهش استفاده از ماسک در سطح جامعه و رسیدن آن به کمتر از  ۴۰درصد و جولان مجدد کووید است.
 وی افزود: درشیوع کووید ۱۹، به غیر از موضوع ماسک نزدن، می توان به ورود زیر شاخه  BA,۵ اومیکرون به ایران و همچنین پوشش پایین واکسن دوز بوستر (همان دوز سوم) به میزان ۳۴ درصد، عدم استقبال از واکسن در طیف سنی ۵ تا ۱۱ سال و بازه زمانی بلند و طولانی از دوره اول واکسیناسیون(دوز یک و دو) هم اشاره کرد.
استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که سوال این است که چرا باید همچنان در فضاهای بسته و در فضاهایی که ازدحام جمعیت وجود دارد همچنان باید ماسک بزنیم؟ گفت: جواب در عدد "R" نهفته است، «عدد R» یا «عدد سرایت موثر»، شاخصی است برای توانایی انتقال عامل بیماری از یک فرد به افراد دیگر، در واقع این عدد به ما می‌گوید که متوسط افرادی که توسط یک نفر به بیماری مبتلا می‌شوند، چقدر است.
وی درباره سیرتکاملی ویروس SARS-CoV-۲ و افزایش عدد "R" خاطرنشان  که به ترتیب این عدد در سویه ووهان ۳/۳ (ویروس اولیه که پاندمی با آن شروع شد)،واریانت دلتا ۵/۱، زیرشاخه BA,۱ از واریانت اومیکرون ۹/۵،  زیرشاخه BA.۲ از واریانت اومیکرون ۱۳/۳ ، زیرشاخه BA.۴/۵ از واریانت اومیکرون ۱۸/۶ (به نظر می رسد زیرشاخه BA.۲.۷۵ از زیر شاخه های دیگر اومیکرون  مسری تر است) شیوع پیدا کرد، این اعداد را با عدد R آنفلوانزا که حدود ۱/۸ هست و یا با سرخک که ۱۶ تا ۱۸ و بسیار مسری ست مقایسه کنید، به این نتیجه می رسید که این ویروس با توانایی بسیار بالا تلاش دارد خود را در طبیعت حفظ کند.
دکتر ناجی ضرورت پوشیدن ماسک را در تمامی فضاهای بسته و فضاهایی که ازدحام جمعیت وجود دارد ضروری عنوان کرد و هشدار داد: چهره کرونا  تغییر کرده و وارد مرحله ای دیگر شده است ولی همچنان واکسیناسیون عمومی، رعایت فاصله اجتماعی و پوشیدن ماسک برای قطع و یا کاهش زنجیره ویروس کرونا باید رعایت شود.
وی ادامه داد:عدم استقبال از واکسن‌های بوستر و به تعويق انداختن آن، کنترل کروناویروس را نه تنها در ایران بلکه در دنیا به چالش خواهد کشید.


١٧:١١ - دوشنبه ٢٠ تير ١٤٠١    /    عدد : ١١٨٦٤٤    /    تعداد نمایش : ١٥٤١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 1303180 بار

بازديدکنندگان امروز : 106 نفر

کل بازديدکنندگان : 13894391 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر

همایشها و مناسبتها
تازه های پرتال

 


 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department