صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

احتمال ارتباط واکسن کرونا با ابتلای کودکان به هپاتیت رد شده است

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که هرگونه احتمال دخیل بودن واکسن کرونا در موارد ابتلا به هپاتیت رد شده است، گفت: اکثریت قریب به اتفاق  کودکانی که اخیرا به هپاتیت مبتلا شده اند، در برابر کرونا واکسینه نشده بودند.
دکتر علیرضا ناجی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به آخرین اطلاعات درباره موارد اخیر ابتلای هپاتیت در کودکان اظهار کرد: طبق آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، حداقل ۱۲ کشور، ۱۶۹ مورد ابتلای غیر عادی به هپاتیت را در کودکان گزارش کرده اند.
وی با اشاره به این که از این تعداد کودک مبتلا به هپاتیت ۱۷ نفر تحت پیوند کبد قرار گرفته و متاسفانه حداقل یک کودک نیز جان خود را از دست داده افزود: هر چند تعداد موارد در سراسر دنیا اندک است اما به دلیل عواقب این بیماری باید تمهیدات و بررسی های بیشتری انجام شود.
عضو هئیت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: کشورهایی که موارد ابتلا را گزارش کرده اند عبارتند از بریتانیا با ۱۴ مورد، اسپانیا ۱۳، اسرائیل ۱۲، ایالات متحده ۹، دانمارک ۶، ایرلند کمتر از ۵، هلند ۴، ایتالیا ۴، فرانسه ۲، نروژ۲، رومانی ۱و بلژیک نیز ۱ نفر، همچنین عنوان نشده که مورد مرگ از کدام کشور بوده است.
هپاتیت شدید در کودکان سالم بیماری شایعی محسوب نمی شود
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر این که هپاتیت شدید در کودکان سالم بیماری شایعی محسوب نمی شود ادامه داد: موضوعی که موارد ابتلا به هپاتیت را غیرمعمول تر می کند این است که توسط عوامل متداول این بیماری ایجاد نشده است.
وی ادامه داد: ویروس های هپاتیت A تا E  شایع ترین علل ابتلا به این بیماری هستند.
دکتر ناجی با بیان این که سوء ظن بر یک عامل مشکوک متمرکز شده است توضیح داد: یک آدنوویرورس به ویژه آدنوویروس نوع ۴۱ در ابتلا به هپاتیت دخیل است به این شکل که آزمایش های مولکولی تکمیلی شواهدی از آدنوویروس ۴۱ را در ۱۸ مورد از این کودکان نشان داده است.
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با اشاره به این که آدنوویرورس ها معمولا به دستگاه تنفسی حمله می کنند افزود: اگر چه برخی از آنها از جمله نوع ۴۱ می توانند باعث ایجاد التهاب معده و روده اسهال شوند ولی آدنوویروس ۴۱ با هپاتیت در کودکان مبتلا به نقص ایمنی ارتباط دارد، اما این بیماری در کودکان بدون بیماری زمینه ای دیده نشده است.
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه ادامه داد: درحالی که بسیاری از کودکان در زمان ابتلا به هپاتیت به آدنوویروس ها آلوده شده بودند، ۲۰ نفر از آنها به کووید مبتلا بودند و ۱۹ نفر دیگر همزمان با یک آدنوویروس و ویروس کرونای سارس آلوده شدند.   
وی ادامه داد: در حال حاضر فرضیه اصلی این است که به نظر می رسد آدنوویروس احتمالا نقشی را ایفا می کند و از آنجایی که بیماری که کودکان نشان داده اند با آنچه قبلا با آدنوویروس ۴۱ مرتبط بوده است مطابقت ندارد.
وی ادامه داد: دانشمندان در حال مطالعه ویروس هپاتیت هستند تا ببیند تغییراتی که در آن ایجاد شده می تواند رفتار جدید را پیش بینی کند.


١٢:٢٨ - يکشنبه ١٨ ارديبهشت ١٤٠١    /    عدد : ١١٦٢٩٢    /    تعداد نمایش : ٤٩٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 1277376 بار

بازديدکنندگان امروز : 1776 نفر

کل بازديدکنندگان : 13353590 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 3 نفر

همایشها و مناسبتها
تازه های پرتال

 


 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department