صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نباید زمان طلایی پیشگیری از پیک جدید کرونا را از دست داد

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: نباید زمان طلایی پیشگیری از ایجاد پیک‌های جدید را از دست داد بنابراین استفاده از دوزهای بوستر مناسب که کارایی لازم را دارند باید در دستور کار باشد.
 دکتر علیرضا ناجی با اشاره به شیوع کووید ۱۹ در ایران اظهار کرد: تنوع در سویه‌های کرونا بسیار زیاد است اما در این بین دو سویه BQ,۱ و XBBشایع‌تر است.
 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این‌که در هر دوی این زیرشاخه‌ها تغییرات بسیار زیادی ایجاد شده است خاطرنشان کرد:سرایت‌پذیری و ایمن‌گریزی بسیار بالا( چه به واسطه عفونت با سایر گونه‌ها و یا توسط آنتی‌بادی‌های ناشی از واکسن) از مهمترین مشخصه‌های سویه‌های جدید است.
 دکتر ناجی با تاکید بر این‌که باید بدانیم که خیزش موج‌های کرونا لزوما با واریانت‌های جدید مرتبط نیست، اظهار‌کرد: معمولا موج‌های جدید با کاهش ایمنی بدن نسبت کووید رخ می‌دهد.
 وی با بیان این‌که در اکثر نقاط دنیا زیرشاخه‌های BQ,۱.۱، BQ,۱ با شیوع بیشتر و XBB با شیوع کمتر در حال گردش است توضیح داد: این سویه‌های جدید سرایت پذیری بسیار بالایی دارند و به‌نظر می‌رسد که آنتی‌بادی‌های مونوکلونال را بی‌اثر می‌کنند(این آنتی‌بادی‌ها در کمک به محافظت از افراد دارای سیستم ضعیف در برابر کرونا مهم است).
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این‌که زیرشاخه‌هایی که از امیکرون پدید می‌آیند قابلیت تبدیل شدن به گونه جدیدی را دارند گفت: این موضوع به این معنی است که اگر فردی با گونه‌های قبلی برخورد کرده باشد، آنتی بادی‌هایی که بر اثر آن به‌وجود می‌آید معمولا قابلیت مقابله با جهش‌های پیش‌رو را ندارند.
سویه‌های جدید، دردسرهای جدید
این ویروس شناس دانشگاه، مقاومت گونه‌های جدید کووید در برابر درمان‌های متداول و مناسب برای بیماران با ایمنی محدودتر را از جمله چالش‌های پیش‌روی درمان مبتلایان به سویه‌های جدید عنوان کرد.
 دکتر ناجی این موضوع را که سویه‌های جدید چندین برابر احتمال افزایش عفونت‌های ریوی را بالا می‌برند، بی‌پایه و اساس دانست.
 وی عنوان کرد: در واقع تمام سویه‌های جدید بیماری‌زایی شدیدتری ایجاد نمی‌کنند اما نکته اینجاست که مقاومت در برابر ویروس کرونا به ایمنی بدن فرد و ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای(قلبی، ریوی و کلیوی) می‌تواند متفاوت باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تزریق واکسن‌های یادآور خصوصا برای گروه‌های در معرض خطر را خواستار شد و افزود: با توجه به این‌که سویه‌های جدید در برابر آنتی‌بادی‌های گذشته مقاوم هستند، این موضوع که چه واکسنی می‌تواند از بیماری‌زایی بیشتر و در چه بازه زمانی پیشگیری کند اهمیت دارد.
 دکتر ناجی با بیان این‌که طبق مطالعات کارایی واکسن‌ها در برابر سویه‌های امیکرون و دلتا به ۳۶ درصد رسیده است، رعایت پروتکل‌های بهداشتی را خواستار شد.
 وی خاطرنشان کرد: این موضوع که واکسن‌های قدیمی به چه میزان می‌تواند کارایی داشته باشد، نیازمند انجام مطالعات دقیق‌تر است.
 رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه، حرکت شرکت‌های واکسن‌‌سازی در مسیر تولید واکسن‌های موثرتر و فرمول‌های جدید تر را راهکار مناسبی برای مقابله با کرونا عنوان کرد.
 دکتر ناجی گفت: نباید زمان طلایی پیشگیری از ایجاد پیک‌های جدید را از دست داد بنابراین استفاده از دوزهای بوستر مناسب که کارایی لازم را دارند باید در دستور کار باشد.
 


١٦:٣٢ - سه شنبه ١٣ دی ١٤٠١    /    عدد : ١٢٤٤٠٤    /    تعداد نمایش : ٩٩٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 1352824 بار

بازديدکنندگان امروز : 330 نفر

کل بازديدکنندگان : 14910149 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 2 نفر

همایشها و مناسبتها
تازه های پرتال

 


 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department