صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کلاس آموزشی بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF)برگزار شد

کريمه كنگو يكي از بيماري هاي ويروسي مشترك بين انسان و حيوان

تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) یک بیماری خونریزی دهنده تب دار حاد است که به وسیله کنه منتقل می شود و با وجود اینکه این بیماری مخصوص حیوانات است بيماري باليني در آنها ايجاد نمي كند ولی موارد تک گیر و همه گیری های ناگهانی این بیماری در انسان ها اتفاق می افتد و مرگ و میر بالایی دارد، همچنین همه گیری‌های داخل بیمارستان آن نیز شایع است.
به گزارش روابط عمومی، "مژگان پالیزدار" سوپروایزر کنترل عفونت بیمارستان عنوان کرد: با توجه به افزایش ناگهانی این بیماری در برخی از استان های کشور و احتمال انتقال تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به کارکنان درمانی و حفظ ایمنی کارکنان، کلاس آموزشی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ویژه کارکنان پرستاری، آزمایشگاه، پاراکلینیک ها و ...  با هماهنگی واحد کنترل عفونت سه شنبه بیست و سوم خرداد در کلاس درس استاد بهادری برگزار شد.
سوپروایزر کنترل عفونت ضمن بیان این امر که  تب خونريزي دهنده كريمه كنگو يكي از بيماري هاي ويروسي مشترك بين انسان و حيوان است و ايجاد خونريزي در بافت هاي بدن يكي از نشانه هاي بيماري در انسان است كه در مراحل آخر بيماري اتفاق مي افتد، درباره علت نام گذاری این بیماری گفت: اولین مورد توصیف شده بیماری در سال 1942 در منطقه كريمه در كنار درياي سياه رخ داده و به همين دليل به نام تب خونريزي دهند كريمه ناميده شد. این بيماري در سال 1956 در منطقه كنگو شایع گردید و به عنوان ویروس کنگو نامگذاری گردید و در سال 1969 مشخص شد که عامل ایجاد کننده تب خونریزی دهنده کریمه مشابه ویروس کنگو است از آن تاريخ با ادغام نام 2 محل نام اين بيماري به تب خونريزي دهنده كريمه كنگو تغيير يافت.
پالیزدار درباره چگونگی انتقال اين بيماري و اهمیت رعايت اصول بهداشتی در هنگام كشتار دام گفت: اين بيماري به صورت معمول از طريق گزش كنه هاي آلوده یا له کردن آن روی پوست یا تماس با پوست، لاشه حیوان، خون و ترشحات حیوان آلوده و یا تماس با خون و بافت های بیمار مبتلا ایجاد می شود همچنین خطر انتقال در طی ذبح حیوان و یا یک دوره کوتاه پس از ذبح حیوان وجود دارد و تعدادي از حيوانات وحشي و اهلي ميزبانان تكثير كننده اين ويروس هستند و كنه هايي كه از اين دامها خونخواري مي كنند مي توانند آلوده شده و آلودگي را به نوزادان خود منتقل نمايند. بافت هاي مختلف اين دام ها از جمله خون و گوشت آلوده هستند و مي توانند ويروس را در محيط منتشر كنند و يا در صورت تماس به انسان منتقل نمايند. بنابراين كشتار دام ها در كشتارگاه و رعايت اصول بهداشتي در هنگام كشتار نقش بسيار مهمي در پيشگيري از بيماري دارد و همچنین پرندگان به جز شتر مرغ در چرخه گسترش ویروس می توانند حامل کنه های آلوده باشند و خود به بیماری مبتلا نمی شوند.
سوپروایزر کنترل عفونت مذکور نشانه هاي تب خونريزي دهنده كريمه كنگو را اینگونه بیان کرد: این بيماري در دامها بدون علامت مي باشد ولي دوره كمون بيماري در انسان بستگي به نحوه انتقال ويروس دارد. این بيماري به طور ناگهاني و با علائمي مانند سردرد، تب بالا، درد ناحيه پشت، درد مفاصل، درد معده، استفراغ، قرمزي چشم ها و صورت و گلو و  نقاط خونريزي در سقف دهان آغاز مي شود و همچنین علائم زردي نيز ممكن است بروز كند و در موارد شديد در خلق و خوي، حواس و ادراك نيز تغييراتي ايجاد مي شود. در موارد پيشرفته این بيماري لكه هاي بزرگ كبود رنگ روي بدن، خونريزي شديد از بيني و خونريزي هاي غيرقابل كنترل در نقاط تزريق ایجاد می شود.
 وی در ادامه درباره افرادی که در معرض اين بيماري قرار دارند، اظهار کرد: دامداران و کشاورزان، کارگران كشتارگاه ها، دامپزشكان و کارکنان بهداشتی و درمانی (بیمارستان ها) بیشتر در معرض خطر قرار دارند و با توجه به اينكه این بيماري مي¬تواند از انسان بيمار به کارکنان درمانی آنها نيز منتقل شود لذا این افراد بايد در هنگام مراقبت از بيماران، موارد اصول کنترل عفونت را كاملا رعايت نمايند.
در این کلاس آموزشی، " شمسی نصیری" سوپروایزر آموزشی مباحث تعریف بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF)، راه انتقال، تظاهرات بالینی، نحوه نمونه گیری، تشخیص آزمایشگاهی و افتراقی، درمان، اقدامات مراقبتی و پیشگیری و حفاظت کارکنان آموزش داد.
پالیزدار در ادامه بیان کرد: کلاس های آموزشی درون بخشی با همکاری رابطین کنترل عفونت در بخش های اورژانس، بخش 5 و ICU ACD برگزار شد.
سوپروایزر کنترل عفونت در خاتمه از برگزاری کلاس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ویژه گروه خدمات با همکاری واحد بهداشت محیط در 29 خرداد خبر داد.


١١:٠١ - يکشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٤٧٨١٨    /    تعداد نمایش : ٦٥٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 835708 بار

بازديدکنندگان امروز : 812 نفر

کل بازديدکنندگان : 5189562 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 5 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department